fbpx
Źródło: Pixabay.com

styczeń 2021

18

1:01:03

Pociągi RCG w Niemczech korzystają już tylko z odnawialnych źródeł energii

Od 1 stycznia 2021 roku, należący do austriackiego holdingu ÖBB przewoźnik Rail Cargo Group (RCG) obsługuje swoje połączenia w Niemczech używając energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Od ponad dwóch lat firma stosuje to rozwiązanie w Austrii.

Filia austriackiego przewoźnika RCG (Rail Cargo Carier – Niemcy) świadczy na terenie Niemiec usługi stałych połączeń w zakresie transportu towarowego. Poza krajowymi kursami jak Linz - Duisburg – Wels, pośredniczy także w kursach na trasie Wiedeń – Skandynawia.

Od początku bieżącego roku firma Rail Cargo Carier – Niemcy włączyła się w realizację proekologicznej polityki RCG. Plan austriackiego przewoźnika zakłada, że w przyszłości wszystkie obsługiwane przez spółkę przewozy będą odbywać się przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Rail Cargo Group informuje w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że do zasilania trakcji w Niemczech wykorzystuje prąd pozyskiwany od partnerskich elektrowni. Energia pobierana z sieci publicznej dostarczana jest przez hydroelektrownie, co potwierdzają certyfikaty TÜV Nord.

Rozwiązanie, którego celem jest redukcja emisji CO₂ do atmosfery, GRC wdrożyło w Austrii w 2018 roku. Od tego czasu wszystkie kursy pociągów towarowych na terenie kraju odbywają się przy wykorzystaniu trakcji zasilanej tzw. zieloną energią elektryczną.

Na terenie Austrii przewoźnik do zasilania sieci wykorzystuje własną infrastrukturę. Należąca do Kolei Austriackich spółka ÖBB Infrastruktur obsługuje osiem elektrowni wodnych oraz jedną słoneczną. Według przewoźnika generują one ponad jedną trzecią wymaganej mocy potrzebnej do zasilania trakcji.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram