fbpx
Źródło: Facebook/České dráhy

styczeń 2021

19

12:01:16

Duże straty Kolei Czeskich. Możliwe zwolnienia i obniżenia pensji

Ze względu na pandemię SARS-CoV-2 Koleje Czeskie straciły na sprzedaży w 2020 r. ponad 4 mld koron (ok. 715 mln złotych) – informują České dráhy w odpowiedzi na doniesienia medialne o planowanych oszczędnościach. „Kierownictwo szuka sposobów na zmniejszenie wszystkich kosztów” – potwierdza spółka.

Największy przewoźnik kolejowy w Czechach nadal traci pieniądze, dlatego będzie szukał oszczędności na różnych płaszczyznach. Jedną z nich ma być personel, jednak spółka wskazuje: „ewentualna redukcja wynagrodzeń umownych, o której obecnie dyskutujemy, nie dotyczy 90% pracowników ČD, ponieważ mają oni stawki taryfowe, których zmiany reguluje układ zbiorowy”.

Cięcia pensji mogą dotyczyć około 700 osób o wyższych dochodach – dyrektorów, menagerów czy pracowników administracyjnych. 

Pandemia pewnego dnia się skończy, więc jeśli w tym roku obniżymy wynagrodzenia umowne, to nie będzie to wieczne. (…) Obecna trudna sytuacja gospodarcza skłania nas do rozważenia ich obniżenia na 2021 rok” przyznaje Ivan Bednárik, prezes zarządu i dyrektor generalny ČD.

ČD w sektorze administracji nie wykluczają też zwolnień. Władze spółki przyjrzą się m.in. zjawisku pokrywania się obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Możliwe rozwiązania problemu zostaną omówione 21 stycznia na posiedzeniu rady nadzorczej.

mw


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram