fbpx
Facebook.com/Chengdu Plus

styczeń 2021

20

2:01:45

Chiny: prototyp Magleva osiągnie prędkość 620 km/h

W chińskim mieście Chengdu (prowincja Syczuan) zaprezentowano prototyp superszybkiego Magleva HTS, mogącego rozpędzić się do 620 km/h. Będzie to najszybszy pociąg na świecie – informuje portal Xinhuanet.com.

Maszyna o długości 21 metrów i wadze 12 ton została zaprezentowana 13 stycznia 2021 roku. Pociąg wykorzystuje technologię Maglev z nadprzewodnikami temperaturowymi (HTS). Tego samego dnia otwarto linię o długości 165 metrów, na której prototyp będzie przechodził testy poruszając się z niską prędkością. Według ekspertów z Southwest Jiaotong University, którzy są jednymi z projektantów pociągu, maszyna została przystosowana do poruszania się z maksymalną prędkością do 620 km/h.

Pociągi zaprojektowane w technologii Maglev unoszą się nad torami dzięki zjawisku zwanemu lewitacją magnetyczną. Pozwala to na wyeliminowania tarcia zachodzącego między kołami a szynami, a co za tym idzie – na osiągnięcie ogromnych prędkości, znacznie wyższych niż w przypadku konwencjonalnych szybkich pociągów. Pierwsza chińska linia Maglevów o średniej i niskiej prędkości wykorzystująca technologię EMS rozpoczęła działalność w maju 2016. Pociągi mogą poruszać się po niej z prędkością do 100 km/h.

Chiński projekt HTS Maglev obejmujący inwestycję w wysokości 60 mln juanów, czyli 9,3 miliona dolarów amerykańskich, został opracowany wspólnie przez Uniwersytet Southwest Jiaotong, China Railway Group Limited i CRRC. Według szacunków koszt systemu jest nieco wyższy niż w przypadku kolei dużych prędkości, ale oczekuje się, że w przyszłości będzie on spadać, jeśli rozpocznie się masowa produkcja głównych komponentów.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram