fbpx
Źródło: Twitter/BMVI

styczeń 2021

20

10:01:29

Niemiecki resort transportu sfinansuje wdrażanie ERTMS

Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej Republiki Federalnej Niemiec przeznaczy 200 mln euro na wdrażanie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym – podaje brytyjski portal Railway-News.

Zgoda na udzielenie rządowej pomocy została wydana przez Komisję Europejską. Wsparcie w wysokości 200 mln euro wpisuje się we flagowy projekt ministerstwa: tworzenia Cyfrowego Hubu w Stuttgarcie. Pomoc publiczna na innowacje będzie udzielana do 2025 roku.

Plan przewiduje finansowanie wyposażenia składów S-Bahn, dalekobieżnych i regionalnych, które będą kursować na obszarze hubu w Stuttgarcie, a także instalację komponentów systemów ERTMS i ATO. Projekty pilotażowe w ramach programu mogą uzyskać dofinansowanie w przedziale 50-90%.

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer podkreśla, że dzięki inwestycjom zwiększy się komfort podróży pasażerskich.

„Oprócz ogromnych inwestycji w infrastrukturę kolejową w »Digital Hub Stuttgart« z kwotą 200 mln euro, po raz pierwszy finansujemy technologię cyfrowego sterowania w naszych pociągach. Dzięki wysiłkom na rzecz cyfryzacji podróże pasażerskie koleją staną się bardziej punktualne, niezawodne i przyjazne dla środowiska” – wskazuje minister transportu Niemiec cytowany przez Railway-News.

Dzięki programowi resort chce odpowiedzieć między innymi na pytania, jak efektywnie przeprowadzić proces cyfryzacji na kolei i jak zwiększy się przepustowość sieci przy wykorzystaniu technologii cyfrowego sterowania pociągiem. Koordynatorem planu jest Federalny Urząd Kolejowy.

Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS) jest podstawowym środkiem prowadzącym do wdrożenia interoperacyjności. Szczegółowe informacje na temat systemu można znaleźć na [stronie internetowej] Urzędu Transportu Kolejowego.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram