fbpx
Brightlinewestconstruction.com

styczeń 2021

21

12:01:25

Budowa szybkiej kolei z Kalifornii do Las Vegas ruszy w tym roku

W drugim kwartale 2021 roku rozpocznie się budowa linii kolei dużych prędkości Brightline West z Kalifornii do Las Vegas. Koszt inwestycji to ponad 8,4 mld dolarów – informuje portal International Railway Journal.

Trasa o długości 270 km połączy Las Vegas w stanie Nevada z Victor Valley na południu Kalifornii. Będą poruszały się nią w pełni elektryczne, zeroemisyjne pociągi osiągające prędkość do 320 km/h. Budowa miała ruszyć już w ubiegłym roku, jednak została wstrzymana z powodu problemów z zapewnieniem finansowania.

Projekt o nazwie Brightline West to wspólne przedsięwzięcie stanów Nevada i Kalifornia. Od 2018 roku za jego realizację odpowiada Fortress Investment Group – właściciel holdingu Brightline i trasy Brightline na Florydzie, jedynej prywatnej międzymiastowej linii kolejowej w USA.

Rozpoczęcie budowy linii miałoby być sfinansowane ze sprzedaży prywatnych, zwolnionych z podatku obligacji o wartości 2,4 mld zł, które spółka mogłaby otrzymać od rządu federalnego lub rządów stanowych Nevady i Kalifornii. W 2020 roku firma miała problem ze sprzedażą papierów wartościowych przeznaczonych na realizację projektu i ostatecznie trafiły one na wsparcie programów mieszkaniowych w obu stanach.

Tłumaczono się wtedy trudną sytuacją rynkową wywołaną przez pandemię koronawirusa. Wskazywano, że brak popytu nie pozwolił na wycenę obligacji w sposób, który zapewni długoterminową stabilność. Teraz szefowa projektu Brightline West Sarah Watterson wskazuje, że sytuacja na rynku się stabilizuje. Potwierdzeniem tego ma być sprzedaż obligacji Brightline Florida o wartości 950 mln dolarów. Watterson zapowiada start budowy w tym roku.

Planowany termin ukończenia inwestycji i oddania trasy do użytku to 2024 rok.  Linia Brightline West ma stanowić alternatywę dla podróży drogą lotniczą. Obecnie Amerykanie pokonują trasę między południową Kalifornią a Las Vegas na pokładzie samochodów i samolotów ponad 50 milionów razy rocznie.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram