fbpx
Źródło: Rail.bombardier.com

styczeń 2021

23

2:01:00

Brytyjski Bombardier ze wsparciem w wysokości 1,7 mld funtów

Rząd Wielkiej Brytanii udzielił wsparcia w wysokości 1,7 mld funtów brytyjskiej fabryce Bombardier Inc. w Derby. Gwarancja kredytowa wspomoże zakład w realizacji zamówienia na produkcję pociągów pasażerskich dla linii w stolicy Egiptu – informuje Bloomberg.com.

Wsparcie dla brytyjskich zakładów, udzielone przez rządowy Departament Gwarancji Kredytów Eksportowych (UK Export Finance), ma duże znaczenie dla fabryki w przeddzień fuzji Bombardier Transportation z Alstomem. Władze Królestwa, zwiększając swoją pomoc dla firm działających na arenie międzynarodowej, chcą w ten sposób podnieść ich atrakcyjność i zniwelować straty związane z Brexitem.

Gwarancje finansowe udzielone spółce przeznaczone zostaną na rozwój fabryki Litchurch Lane w Derby, która wygrała kontrakt w wysokości 2,4 mld euro, na dostawę pociągów jednoszynowych dla stolicy Egiptu - Kairu. Jest to pierwsze od ponad 12 lat zagraniczne zlecenie, jakie realizować będzie brytyjska Bombardier Inc.

Pomoc pozwoli zakładom w hrabstwie Derbyshire zwiększyć zatrudnienie w liczącej 2000 pracowników fabryce o kolejne sto miejsc pracy. Jest to istotne działanie zważywszy na coraz trudniejszą sytuację w regionie. Redukcji etatów w mieszczących się tam zakładach dokonała już produkująca silniki lotnicze Rolls-Royce Holdings Plc. Niepewny wydaje się także los osób pracujących w Toyota Motor Corp.

Jak informuje portal Bloomberg.com, brytyjska filia Bombardiera również obawia się o swoją przyszłość, gdyż fuzja z Alstomem może przyczynić się do jej likwidacji. Na sytuację wpływa przede wszystkim pandemia, która zmniejsza popyt na transport publiczny oraz osłabia gospodarki wielu krajów. Czynniki te zagrażać mogą niektórym lokalizacjom międzynarodowego giganta – w tym zakładom Litchurch Lane w Derby.

Zaangażowanie brytyjskich władz we wsparcie kontraktu ma na celu przede wszystkim podniesienie konkurencyjności zakładów z Derby. Dzięki realizowanemu zamówieniu stają się one jedynym w Europie producentem pociągów jednoszynowych.

Umowa między UK Export Finance i Bombardier Inc. gwarantuje fabryce dofinansowanie pokrywające 80% kosztów związanych z zamówieniem. Rzecznik rządowej agencji podkreśla, że producent taboru nie byłby w stanie zgromadzić wystarczających środków bez pozyskania kredytu eksportowego.

Poza wsparciem jakiego władze Wielkiej Brytanii udzielają producentowi taboru, rząd zaangażował się także w pomoc dla innych podmiotów. W wyniku tych działań, UK Export Finance zabezpieczył pożyczki mające wspomóc linie lotnicze British Airways oraz EasyJet Plc.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram