fbpx
Źródło: Wadowice.pl

styczeń 2021

25

1:01:47

Dworzec w Wadowicach zyska nowe oblicze

Prawie 10 mln zł zapłaci gmina Wadowice za przebudowę dworca kolejowego. Obiekt będzie pełnił funkcję kulturalną, a z jego wnętrz skorzystają artyści oraz miłośnicy sztuki – informuje portal Wadowice.naszemisto.pl.

Przetarg na przebudowę dworca kolejowego w Wadowicach ogłoszony został w październiku 2020 r. Spośród 8 kandydatów, władze samorządowe wybrały ofertę złożoną przez firmę ze Skawiny. Koszt inwestycji wynosi około 9,7 mln zł. Część kwoty stanowić będzie dotacja otrzymana ze środków unijnych.

Jak informują wadowickie media, prace mają zostać ukończone w październiku 2022 r. Obejmują one rozbudowę dworca, który ma zyskać m.in. hol wejściowy oraz pomieszczenia edukacyjne. Według planów, w obiekcie wyodrębnione zostaną dwie części – „Stacja kultury” oraz „Garaż kultury”. Z sal korzystać będą mogły zespoły muzyczne.

Gmina Wadowice stała się właścicielem budynku oraz przylegających do niego terenów wiosną 2016 r. W wyniku podpisania aktu notarialnego, PKP S.A. za darmo przekazały władzom samorządowym nieruchomość, której wartość szacowano na około 1 mln zł.

Dworzec w Wadowicach rozpoczął swoje funkcjonowanie w 1888 r. W latach 80-tych ubiegłego wieku był znaczącym węzłem kolejowym, jednak z czasem jego rola podupadła. W 1988 r. zlikwidowano tor w kierunku Suchej Beskidzkiej. 19 lat temu zawieszono połączenia do Trzebini i Spytkowic, a w 2011 r. zlikwidowano kasy biletowe.

Obiekt w 2007 roku poddany został gruntownej przebudowie, związanej z rewitalizacją linii 117. Modernizacja zyskała uznanie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, za co wyróżniono ją dyplomem „Budowa Roku 2008”.

Obecnie dworzec czeka kolejna przebudowa, która ma ratować go przed popadnięciem w ruinę. Radni Wadowic zdecydowali o przeprowadzeniu inwestycji pomimo sprzeciwu burmistrza miasta, który stwierdził, że w dobie kryzysu wywołanego przez pandemię przekracza ona możliwości finansowe gminy.

Galerię zdjęć ukazujących przyszły wygląd dworca w Wadowicach można obejrzeć [tutaj].

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram