fbpx
Źródło: Wikipedia.org

styczeń 2021

25

7:01:30

Korea Południowa rezygnuje z pociągów napędzanych ON

Prezydent Korei Południowej Moon Jae ogłosił plan zakładający, że jego kraj do 2029 roku zastąpi pociągi pasażerskie z silnikami Diesla składami elektrycznymi. W ten sposób państwo chce o 30% zredukować emisję gazów cieplarnianych, które produkowane są przez rodzimy sektor kolejowy – informuje Railjournal.com.

Pociągi z silnikami Diesla mają być zastąpione przez osiągające prędkość 250 km/h składy EMU-250, oznaczone przez państwowego operatora Korail symbolem KTX-Eum. Pięć takich zestawów produkcji Hyundai Rotem rozpoczęło już kursy na liniach koreańskich na początku stycznia bieżącego roku. Model oparty jest na prototypie HEMU-430X - opracowanym w 2012 r. pociągu pasażerskim, mającym rozpędzać się do 430 km/h.

W 2016 r. Korail zawarła kontrakt z producentem taboru w wysokości 196,4 mln USD na dostawę 84 składów EMU-250. W tym samym roku, w ramach innego zlecenia, operator zamówił od Hyundai Rotem trzydzieści KTX-Eum z przeznaczeniem do obsługi linii kolejowej Gyeongjeon - Masan.

W celu stopniowego ograniczania udziału pociągów spalinowych w usługach pasażerskich, Koreański Zarządca Sieci Kolejowej (KRNA) prowadzi działania mające na celu zwiększenie procentu linii zelektryfikowanych. W 2022 r. oddane zostaną do użytku dwa kolejne odcinki uzbrojone w trakcję elektryczną – jeden na wschodnim wybrzeżu, drugi - na południu kraju.

Rząd Korei Południowej przez realizację planu wymiany taboru chce uniezależnić kraj od paliw kopalnych. Jednocześnie inwestycje związane z realizacją projektu mają pomóc w pobudzeniu gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19.

W ten sposób ograniczymy o 70 000 ton emisję gazów cieplarnianych, co odpowiada posadzeniu 10 milionów drzew sosnowych, i przejdziemy do społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedział prezydent Moon Jae.

Obecnie udział węgla w rynku energetycznym wynosi w Korei Południowej 40 procent. 6% energii pozyskiwanych jest ze źródeł odnawialnych. Kraj ten – podobnie jak Unia Europejska – zamierza stać się państwem neutralnym dla klimatu do końca 2050 r. Z tego tytułu na zaawansowanym poziomie są tam badania dot. pojazdów zasilanych wodorem. Więcej na ten temat przeczytasz [tutaj].

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram