fbpx
Wikipedia.org

styczeń 2021

26

11:01:41

Koleje Indyjskie z problemami finansowymi. Brakuje środków na inwestycje

W ostatnich latach Koleje Indyjskie notują regularne wzrosty kosztów operacyjnych. W związku z pandemią koronawirusa przewoźnik zmaga się z brakiem środków na pokrycie wydatków ­– informuje portal International Railway Journal.

W latach 2018-2019 koszt wynagrodzeń pracowniczych w Indian Railways wyniósł łącznie ponad 18 mld dolarów amerykańskich. To wzrost o ponad 7 mld dolarów w porównaniu do lat 2017-2018. Wypłata wynagrodzeń i emerytur stanowi blisko połowę wszystkich kosztów operacyjnych, a kolejne 40% z nich pochłania paliwo zasilające lokomotywy. Oznacza to, że środki na prace inwestycyjne i modernizacyjne są mocno ograniczone.

Powoduje to problemy z terminowym zakończeniem realizowanych inwestycji kolejowych i rozpoczęciem nowych. Do tej pory nie ruszyły m.in. prace w ramach zapowiadanego od dawna dużego programu modernizacji 400 dworców. Wstrzymany został flagowy również projekt budowy linii kolei dużych prędkości Mumbaj – Ahmedabad o długości 500 km, a budowa sieci [korytarzy towarowych] RRTS jest zagrożona.

Koleje Indyjskie nie będą też w stanie pokryć tegorocznych kosztów pracowniczych świadczeń emerytalnych. To skutek zawieszonych od czerwca połączeń pasażerskich i wydatków na rzecz łagodzenia skutków pandemii koronawirusa. W tej sytuacji Ministerstwo Kolei zwróciło się do resortu finansów z prośbą o dodatkowe środki na ten cel.

Koleje Indyjskie to obecnie największy pracodawca w Indiach. Podmiot zatrudnia około 1,27 mln pracowników, którzy są odpowiedzialni za obsługę ponad 22 tys. pociągów pasażerskich i towarowych. Indyjska sieć kolejowa jest czwartą na świecie pod względem długości po Stanach Zjednoczonych, Chinach i Rosji.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram