fbpx
Źródło: Wikipedia.org

styczeń 2021

27

1:01:21

Nowy rząd Estonii zapowiada wsparcie inwestycji kolejowych

Nowo powołana premier Estonii Kaja Kallas zapowiedziała, że jej rząd udzieli wsparcia inwestycjom związanym z koleją. Wśród głównych projektów znajdują się plany elektryfikacji linii kolejowych, budowanie połączeń w ramach Rail Baltica oraz tunel łączący kraj z Finlandią – informuje Railjournal.com.

Kaja Kallas z Estońskiej Partii Reform objęła urząd prezesa Rady Ministrów Estonii 26 stycznia 2021 r., po tym jak poprzedni premier podał się do dymisji w związku z aferą korupcyjną, w którą zamieszani mogą być m.in. jego ministrowie. Teraz, w wyniku porozumienia zawartego przez dwa największe ugrupowania polityczne, określono nowe cele, jakie stawia sobie współtworzony przez nie rząd – w tym te dotyczące sektora kolejowego.

Wśród inwestycji, które zyskały aprobatę obecnych władz, znalazł się plan budowy tunelu łączącego Estonię z Finlandią. 103-kilometrowe połączenie kolejowe biegnące pod Zatoką Fińską ma poprawić przepływ ludzi i towarów między krajami. Projekt nie cieszył się poparciem poprzedniego premiera. Rząd Kallas wpisał koncepcję do porozumienia międzypartyjnego jako jeden z punktów mających polepszyć stosunki polityczne z Finlandią.

Ponadto nowo powołana premier zapowiedziała, że w trakcie sprawowania przez nią funkcji podjęte zostaną działania zmierzające do stopniowej elektryfikacji sieci kolejowej. Rząd Estonii chce także przeprowadzić badania dotyczące wykorzystania alternatywnych paliw na tamtejszych liniach, ze szczególnym uwzględnieniem ogniw wodorowych.

W celu podniesienia atrakcyjność pasażerskiego transportu kolejowego, poczynione mają być inwestycje w nowoczesny tabor. Ma to zwiększyć komfort podróżnych, podnieść prędkość świadczonych usług, a także wpłynąć na opracowywanie nowych połączeń krajowych i międzynarodowych – w tym kursów, które zapewni Rail Baltica. Nowa koncepcja dot. transportu pasażerskiego obejmuje także rozwój lekkich kolei miejskich.

Kaja Kallas to pierwsza w historii Estonii kobieta pełniąca funkcję premiera. Jest byłą europosłanką, a od 2018 roku przewodniczącą Estońskiej Partii Reform. Prezydent Kerti Kaljulaid powierzyła jej misję tworzenia nowego rządu po dymisji wcześniejszego premiera Jüriego Ratasa. Rezygnacja Ratasa wynikała z afery korupcyjnej i śledztwa prokuratury, w którym podejrzanymi są m.in. członkowie jego rządu i kierowanej przez niego Estońskiej Partii Centrum. Sprawa dotyczy pożyczki na realizację projektu budowlanego w stolicy kraju Tallinie.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram