fbpx
Wikipedia.org

styczeń 2021

28

10:01:12

Bombardier rozpoczyna modernizację pociągów z serii ACG

Francuski producent taboru Bombardier zmodernizuje blisko 700 zespołów trakcyjnych z serii ACG, instalując w nich napęd akumulatorowy – podaje International Railway Journal. Chodzi o składy kursujące na liniach regionalnych we Francji.

Plan obejmuje modernizację następujących pociągów z serii ACG: 163 trzy- lub czteroczłonowych zespołów trakcyjnych z silnikiem Diesla klasy X 76500, 185 trzy- lub czteroczłonowych hybryd klasy B 81500, 140 czteroczłonowych hybryd klasy B 82500 i 211 dwu- lub trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych klasy Z 27500. Bombardier ogłosił, że w ramach pierwszego etapu prac zostanie zmodernizowanych pięć pociągów.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 38,5 mln euro. Środki na inwestycje zapewnią Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich (SNCF), Bombardier i francuscy przewoźnicy regionalni.

Akumulatory, które zostaną zainstalowane są objęte 10-letnią gwarancją. Umożliwią one pracę pociągów na dystansie minimum 80 kilometrów na jednym ładowaniu. Regularne kursy pasażerskie zmodernizowanych składów rozpoczną się w 2023 roku. Wcześniej będą one testowane na liniach regionalnych.

Pojazdy z serii AGC zostały wyprodukowane w zakładzie Bombardiera mieszczącym się w miejscowości Crespin we Francji [czytaj więcej]. W zależności od wariantu, mieszczą one od 160 do 220 pasażerów.

Warto dodać, że w ubiegłym roku koncern podpisał umowę na dostawę akumulatorowych pociągów Coradia Continental na niemiecką linię Lipsk-Chemnitz. Wartość kontraktu to ponad 100 mln euro. Eksploatacja pojazdów ma rozpocząć się w 2023 roku.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram