fbpx
Źródło: Wikipedia.org

styczeń 2021

29

2:01:07

Po 2025 r. Rosja nie kupi nowych pociągów z silnikiem Diesla

Koleje Rosyjskie (RŻD) planują zaprzestanie kupowania lokomotyw z silnikiem wysokoprężnym. Po 2025 r. tabor spółki mają stanowić pociągi elektryczne, zasilane gazem ziemnym lub innymi alternatywnymi źródłami energii.

O planach rosyjskiego przewoźnika poinformował zastępca dyrektora generalnego - główny inżynier Kolei Rosyjskich Siergiej Kobzev, przemawiając na posiedzeniu okrągłego stołu w komisji Federacyjnej Rady Polityki Gospodarczej.

W przyszłości planujemy włączenie do eksploatacji pociągów akumulatorowych, taboru wieloczłonowego z wodorowymi ogniwami paliwowymi, lokomotyw z gazowym silnikiem tłokowym i gazowym dieslem. Wszystko to pomoże zmniejszyć szkodliwy wpływ transportu kolejowego na środowisko naturalne” – wskazał Kobzev.

Koleje Rosyjskie zapowiadają, że do końca 2025 roku 55 autobusów szynowych, 1156 wagonów elektrycznych i ponad 2,8 tys. wagonów osobowych przewoźnika zostanie wymienionych na nowe. Siergiej Kobzev dodał, że szacowane zapotrzebowanie firmy na zakup lokomotyw na ten okres to łącznie 2522 sztuki.

Wymagania techniczne dla różnych typów lokomotyw zostały opracowane przez Koleje Rosyjskie przy udziale przedstawicieli producentów holdingów maszynowych. Punktem wyjścia do ustaleń był model operacyjny, który szczegółowo opisuje obecny i przyszły przepływy towarów, wąskie gardła i nowe możliwości dla ruchu towarowego” – wyjaśnił Sergiej Kobzev, cytowany na stronie Kolei Rosyjskich.

Rosja to kolejny kraj, który rezygnuje z lokomotyw napędzanych silnikiem Diesla. W tym miesiącu Korea Południowa ogłosiła, że do 2029 roku wszystkie krajowe pociągi zasilane olejem napędowym zostaną zastąpione przez składy elektryczne. Pozwoli to na redukcję gazów cieplarnianych nawet o 30%. [czytaj więcej]

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram