fbpx
Źródło: Facebook.com/Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

styczeń 2021

30

10:01:00

Przekaż 1% podatku na Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Każdego roku przy okazji rozliczeń PIT-ów podatnicy mają możliwość przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. O wsparcie apeluje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Fundacja powstała w 2007 roku i od tej pory prowadzi aktywne działania na rzecz ochrony dziedzictwa przemysłowego na terenie Dolnego i Górnego Śląska. Zajmuje się zarówno konserwacją sprawnych jednostek taboru kolejowego, jak i zabytkowych pojazdów i urządzeń przemysłowych. To jedyna tego typu organizacja w Polsce.

Obecnie w ramach Fundacji działają: Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach i Młyn Hilberta w Dzierżoniowie. Trwają też przygotowania do otwarcia kolejnych placówek: Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicac, Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Śląskich i Muzeum Kolejnictwa w Dzierżoniowie jako oddziału Muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Na skutek ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, zamknięcia muzeów i ograniczenia ruchu turystycznego sytuacja finansowa Fundacji bardzo się pogorszyła. Pilnie potrzebne są środki na utrzymanie i renowację taboru. Pieniądze trafią m.in. na prace konserwacyjne przy parowozie TKt48-18 wraz z zabytkowym składem wagonów osobowych.

Maurycy Kiszkiel-Makiewicz, maszynista w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej i pasjonat kolei, podkreśla, że bez pomocy podatników lokomotywa nie wyjedzie w tym roku na tory.

„Rok 2020 był niezwykle trudny, ponieważ na skutek pandemii koronawirusa wszystkie muzea zostały odgórnie zamknięte. Wsparcie publiczne trafiło m.in. do artystów estradowych i przedsiębiorców, jednak nie słyszeliśmy o wsparciu dla muzeów. Większość tego typu placówek w Polsce jest państwowa, dlatego w przyszłym roku mogą one np. otrzymać większe dofinansowanie lub subwencje. Natomiast w Polsce jest coraz więcej muzeów prywatnych, takich jak nasze, które nie są dotowane z budżetu państwa i potrzebują natychmiastowej doraźnej pomocy. Prawdopodobnie ten 1% dla nas tak naprawdę nie znaczy nic, ale dla Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest to być albo nie być. Sytuacja zbiega się z okresem ważności rewizji kotła parowozu TKt48-18. Jeśli nie uda nam się zgromadzić odpowiednich środków, to prawdopodobnie nie zobaczymy tej lokomotywy »pod parą« ­–mówi Serwisowi Kolejowemu Maurycy Kiszkiel-Makiewicz.

Na stronie fundacji czytamy, że każdy darczyńca bez względu na wysokość przekazanych środków otrzymuje tzw. złoty bilet. Uprawnia on do nieodpłatnego zwiedzania Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach przez cały rok, a także umożliwia udział we wszystkich wydarzeniach organizacji.

1 procent podatku można przekazać bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetowej usługi [Twój e-PIT]. Zeznania podatkowe za 2020 rok będzie można składać od 15 lutego. Osoby, które chcą wesprzeć działalność Fundacji, muszą podać w swoim zeznaniu podatkowym numer KRS: 0000289386.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram