fbpx
Źródło: Plk-polskawschodnia.pl

luty 2021

02

11:02:29

„Gazeta Olsztyńska”: Co dalej z dworcem głównym?

Na 2023 r. planowane jest ukończenie prac związanych z przebudową dworca kolejowego Olsztyn Główny. Do końca stycznia br. mieliśmy poznać propozycje, jakie napłynęły w ramach przetargów, jednak główni inwestorzy, czyli PKP S.A. i PKP PLK, przesunęli daty otwarcia ofert – podaje Gazetaolsztynska.pl.

Spółka PKP PLK, w ramach inwestycji związanej z przebudową dworca Olsztyn Główny, ma wykonać prace dotyczące torowiska i peronów. Początkowo inwestor planował, że otwarcie ofert nastąpi 20 stycznia bieżącego roku. Zarządca linii kolejowych postanowił jednak zmienić termin na 12 lutego.

Jak podaje lokalny portal, PKP PLK tłumaczą decyzję dużą liczbą zapytań, jakie otrzymały od oferentów zainteresowanych przetargiem. W głównej mierze dotyczą one szczegółów związanych z aspektami technicznymi zamówienia.

Wartość projektu, który realizować będzie spółka, wynosi ponad 200 mln zł. W ramach inwestycji planowane jest m.in. wykonanie tunelu o długości 140 metrów, ułatwiającego podróżnym dostęp do obiektu. Ponadto renowacji poddane będą zabytkowe wiaty nad peronami. Wszystkie perony zostaną poszerzone i podwyższone, a dostęp do nich ułatwią windy oraz ruchome schody. Modernizacja obejmie także tory, rozjazdy i urządzenia sygnalizacyjne, co usprawni ruch kolejowy w obrębie stacji.

Także na 12 lutego przesunięte zostało otwarcie ofert dotyczących budowy nowego budynku dworca. Pierwotnie ujawnienie informacji dotyczących propozycji, jakie napłynęły do PKP S.A. miało odbyć się 29 stycznia.

Przetarg ogłoszony pod koniec grudnia ubiegłego roku przez podmiot będący właścicielem nieruchomości opiewa na kwotę 76,2 mln zł. Według planów inwestora podpisanie kontraktu z wykonawcą nastąpi w połowie bieżącego roku, a obiekt zostanie udostępniony podróżnym do końca 2022 r.

Zakończenie prac na dworcu Olsztyn Główny planowane jest na 2023 r. Obiekt ma być w całości przystosowany do potrzeb osób niewidomych oraz o ograniczonych zdolnościach ruchowych. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram