luty 2021
02
1:02:50
Minister finansów Indii Nirmala Sitharaman przedstawiła szczegóły krajowego budżetu na rok budżetowy 2021-2022. Przewidziano w nim rekordowe środki na inwestycje kolejowe. Chodzi o kwotę ponad 15 mld dolarów – podaje brytyjski portal Railway Gazette.
W ostatnich miesiącach Koleje Indyjskie zmagają się z poważnymi problemami finansowymi. Pandemia koronawirusa skutkuje ogromnym spadkiem dochodów z przewozów pasażerskich. Podmiotowi brakuje środków na świadczenia pracownicze, a realizacja ambitnych inwestycji kolejowych stanęła pod dużym znakiem zapytania [czytaj więcej]. W obliczu tej sytuacji narodowy przewoźnik zaapelował o pomoc do Ministerstwa Finansów. W rezultacie rząd przewiduje najwyższe nakłady budżetowe na kolej w historii Indii.
Rekordowe środki z budżetu państwa
Minister Finansów Nirmala Sitharaman podkreśliła, że indyjski rząd jest zdeterminowany do działań na rzecz przyspieszenia kolejowych inwestycji infrastrukturalnych, co ma być sposobem na ożywienie gospodarki. Szefowa resortu wskazała, że państwo zapewni sektorowi kolejowemu ponad 1,100 bln rupii indyjskich (ponad 15 mld dolarów). 1,071 bln z tej sumy ma trafić właśnie na inwestycje. Sektory transportu drogowego i lotniczego również otrzymają zwiększone finansowanie.
Źródło podaje, że prezes zarządu i dyrektor generalny Kolei Indyjskich Suneet Sharma określił nowy budżet jako przyszłościowy i przełomowy. Poinformował, że poza rządowym wsparciem państwowy przewoźnik wniesie też środki własne, tak aby łączny koszt wszystkich inwestycji planowanych na rok budżetowy 2021-2022 wyniósł blisko 30 mld dolarów.
Szef Kolei Indyjskich wskazał również, że zarabianie na eksploatacji aktywów publicznych jest obecnie uważane za ważne źródło finansowania infrastruktury. Wyjaśnił, że zamierza pozyskać duże środki za obsługę utrzymaniową Wschodniego i Zachodniego [Dedykowanego Korytarza Towarowego] (DFC), których budowa zostanie ukończona do 2022 roku. Ma to pomóc w pozyskaniu funduszy na przyszłe inwestycje kolejowe.
Nowa strategia kolejowa
Suneet Sharma dodał, że Koleje Indyjskie opracowały Krajowy Program Kolejowy do 2030 roku. Podkreślił, że podstawowym założeniem strategicznym jest obniżenie kosztów logistycznych. Planowanie licznych inwestycji kolejowych potwierdziła minister finansów potwierdziła. Wśród nich wymieniła m.in. budowę Dedykowanego Korytarza Towarowego Północ-Południe z miasta Itrasi do Widźajawady. Niebawem ma ruszyć pierwsza faza prac nad projektami, które znalazły się w narodowej strategii.
Nirmala Sitharaman zapowiedziała też, że do końca marca tego roku szerokotorowa sieć kolejowa w Indiach ma zostać zelektryfikowana w 72%, a cały proces zakończy się w grudniu 2023 roku. Ujawniła również, że trwają prace nad stworzeniem rodzimego automatycznego systemu ochrony pociągów w celu wyeliminowania wypadków z powodu błędów pracowników kolei.
pg