fbpx
Yukselproje.com

luty 2021

03

12:02:50

Indie: wybrano wykonawcę tunelu pod Himalajami

Indyjskie przedsiębiorstwo państwowe Rail Vikas Nigam Limited (RVNL) przyznało firmie Larsen & Toubro kontrakt na budowę tunelu pod Himalajami, na linii Rishikesh–Karnaprayag – informuje portal Railway Gazette. Wartość umowy to ponad 246 mln dolarów.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach budowy drugiego odcinka powstającej od 2017 roku linii Rishikesh – Karnaprayag. Jej ukończenie zapewni poprawę dostępu do górskiego regionu u podnóża Himalajów, w pobliżu granicy z Tybetem. Linia będzie w większości jednotorowa, a całkowity koszt budowy wyniesie ponad 2,2 mld dolarów.

Prace na drugim odcinku obejmują budowę tunelu i mostów na 15-kilometrowym odcinku między nowymi stacjami w Shivpuri i Byas. Dwutorowy tunel będzie posiadał odwierty o długości 14,5 km i 13,1 km, z których większość zostanie wydrążona przy użyciu wiertnic tunelowych o średnicy 9,1 m. Budowa tunelu ma zostać ukończona za cztery lata i kosztować ponad 246 mln dolarów.

Przez tunele (których na opisywanej trasie powstanie więcej) będzie przebiegać co najmniej 85% długości linii Rishikesh – Karnaprayag. Znacznie skróci to czas podróży i poprawi komfort pasażerów. Obecnie jazda samochodem z miasta Rishikesh do Srinagar wymaga pokonania 105 km, a do Karnaprayag 173 km. Połączenie kolejowe pozwoli na skrócenie tych dystansów do kolejno 78 km i 125 km.

Linia kolejowa Rishikesh – Karnprayag, położona w pobliżu granicy chińsko-indyjskiej ma też odgrywać bardzo duże znaczenie geostrategiczne. Umożliwi szybkie przemieszczanie się armii, pielgrzymów i mieszkańców Indii przez granice obu państw.

Źródło: Yukselproje.com

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram