fbpx
Źródło: Lineas.net

luty 2021

04

3:02:32

Lineas uruchomił usługę intermodalną na trasie Antwerpia – Moerdijk

Największy w Europie prywatny przewoźnik kolejowy Lineas ogłosił uruchomienie kolejnej usługi z zakresu przewozów intermodalnych. Od 4 lutego pociągi połączyły hub przeładunkowy w Antwerpii (Belgia) z portem morskim w Moerdijk (Holandia).

Nowa usługa wchodząca w skład obsługiwanej przez Lineas sieci Green Xpress realizowana jest w oparciu o trzy kursy tygodniowo. Za pośrednictwem portu przeładunkowego w Antwerpii, towary dostarczone drogą morską do Moerdijk będą rozsyłane do miejsc leżących na terenie całej Europy.

Port morski w Moerdijk obsługuje rocznie około 2 tys. statków oceanicznych i 11,5 tys. statków żeglugi śródlądowej. Jest to największy hub kontenerowy na terenie Holandii, stanowiący główny węzeł dystrybucyjny w kraju. Niedługo obiekt ma zostać powiększony o park logistyczny obejmujący obszar 140 hektarów.

Rocznie obsługujemy w naszym porcie około 690 000 TEU. Nasza pozycja między portem w Antwerpii a portem w Rotterdamie jest idealna do wysyłania towarów w głąb lądu. Kolej jest kluczową częścią tej operacji” – powiedział Jayand Baladien, dyrektor handlowy portu w Moerdijk.

Połączenie uruchomione przez Lineas związane jest z ambicjami firmy, która chce rozwijać sieć połączeń kolejowych między głównymi portami morskimi Europy Zachodniej.

Europejskie porty zachodnie są głównymi węzłami globalnego transportu towarowego. Zapotrzebowanie na partnera, który elastycznie i niezawodnie przewozi różne rodzaje towarów, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska, sprawia że coraz więcej portów przechodzi na kolej” – stwierdził dyrektor ds. zarządzania siecią Lineas Olivier Deprez.

Lineas szacuje, że usługa łącząca Antwerpię z Moerdijk zapewni operatorowi tygodniową przepustowość na trasie w wysokości 270 TEU. Transport kontenerów w ramach uruchomionego połączenia odbywa się dzięki współpracy belgijskiej spółki z operatorem intermodalnym Shuttlewise.

Uruchomienie przewozu kontenerów między holenderskim portem a hubem w Antwerpii to kolejny w tym miesiącu ruch przewoźnika, mający zwiększyć jego udział w transporcie intermodalnym na terenie Europy. Od 1 lutego Lineas we współpracy z PCC Intermodal podniósł liczbę połączeń na trasie łączącej belgijski terminal z Poznaniem. Więcej na ten temat pisaliśmy [tutaj].

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram