fbpx
Źródło: Rw.by

luty 2021

07

11:02:00

Rosja i Białoruś z porozumieniem o współpracy na kolei

Koleje Rosyjskie i Koleje Białoruskie podpisały umowę o współpracy w zakresie ruchu kolejowego i użytkowania infrastruktury – czytamy w komunikacie na stronie ukraińskiego przewoźnika. Zapisy porozumienia zaczną obowiązywać od jutra.

Umowa została podpisana 2 lutego przez szefa Kolei Białoruskich Władimira Morozowa oraz szefa Kolei Rosyjskich Olega Belozerowa, podczas wirtualnego spotkania. W dokumencie zostały określone m.in. zasady organizacji ruchu pociągów, przeładunku wagonów i kontenerów. Zatwierdzono też mechanizm utrzymania infrastruktury kolejowej między stacjami przesiadkowymi.

Porozumienie opisuje również warunki techniczne i wyposażenie, które musi być udostępnione w celu zapewnienia bezpiecznego ruchu kolejowego, bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz pasażerów, a także bezpieczeństwa przewożonych towarów. Strony zadeklarowały także gotowość do uruchomienia nowego projektu obu przewoźników w zakresie organizacji ruchu kolei dużych prędkości między Mińskiem a Moskwą.

Oleg Belozerov, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Kolei Rosyjskich, zwrócił uwagę na rolę Kolei Białoruskich jako wiarygodnego partnera w rozwoju ruchu tranzytowego na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Podkreślił, że w 2020 roku koleją w ruchu Chiny – Europa – Chiny przewieziono przez Białoruś ponad 550 tys. Kontenerów TEU. Wzrost wyniósł 60% w stosunku do poziomu z 2019 roku.

W komunikacie na stronie Kolei Białoruskich podkreślono, że konieczność zawarcia umowy wynika z udoskonalania prawa międzynarodowego w zakresie przewozów kolejowych, specyfiki jego stosowania w organizacji przewozów pomiędzy stacjami przesiadkowymi kolei Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej, a także dalszej cyfryzacji w sektorze transportu.

Wraz z wejściem przepisów w życie rozpocznie się stopniowa odbudowa międzynarodowego kolejowego ruchu pasażerskiego Kolei Białoruskich z Federacją Rosyjską. Proces będzie realizowany etapami. Biełaruskaja czyhunka przypomina, że połączenia transgraniczne zostały zawieszone 5 kwietnia 2020 r.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram