luty 2021
08
3:02:24
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów dotyczącym zniesienia niektórych obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną, od tygodnia znów dostępne są dla zwiedzających instytucje kultury – w tym muzea pielęgnujące tradycję i historię kolei.
Od 1 lutego swoje zbiory udostępnił pasjonatom kolejnictwa Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, który otwarty jest codziennie w godz. 8:00 -15:00. Eksponaty, a wśród nich wyprodukowany w 1878 r. parowóz tendrzak Tkb-1479, można podziwiać także w niedziele i święta.
Również od początku lutego otwarte dla zwiedzających jest Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. W stałej ekspozycji zobaczymy tam m.in. pochodzący z 1915 r. parowóz Okl-112 oraz Twl-90 z 1919 r.
W weekendy o godz. 12:00 dostępna dla gości jest Parowozownia w Gnieźnie. Obiekt może poszczycić się m.in. pozyskaną jesienią lokomotywą SM30-570, sprowadzoną z nieistniejących już zakładów Pomet.
O otwarciu na swojej stronie internetowej poinformowała także Stacja Muzeum. Znajdująca się w Warszawie instytucja zaprasza codziennie w godz. 9:00-17:00. Dodatkowo, do 14 lutego muzeum umożliwia zwiedzanie lemieszowo-wirnikowego pługa odśnieżnego 414S. [czytaj więcej] Czynna jest także filia w Sochaczewie, gdzie obejrzymy eksponaty związane z kolejką wąskotorową.
Bramy dla gości otworzyła Parowozownia Wolsztyn, której zasoby można podziwiać także w ruchu – niektóre z parowozów obsługują połączenia pasażerskie m.in. na trasie Wolsztyn-Poznań. Placówka informuje na swojej stronie internetowej, że niedostępne dla turystów pozostają przejazdy w kabinie maszynisty. W dalszym ciągu zamknięte są też hala napraw parowozów i zaplecze warsztatowe.
6 i 7 lutego w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (Jaworzyna Śląska) odbył się weekend otwarcia. Muzeum zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Dostępne jest Centrum Obsługi Turysty z kawiarnią. Po zmroku obsługa włącza zimową iluminację.
Biorąc pod uwagę trudną sytuację, z jaką muszą się mierzyć instytucje kultury, redakcja Serwisu Kolejowego zachęca do odwiedzania muzeów kolejowych. Każdy sprzedany bilet wspiera działalność placówek dbających o zachowanie tego fragmentu historii. Przypominamy, aby zwiedzając przestrzegać zasad obowiązujących w reżimie sanitarnym.
Piotr Hrabski