fbpx
Źródło: Polregio.pl

luty 2021

10

3:02:32

Kujawsko-Pomorskie: wraca połączenie Włocławek – Kutno

Od 26 lutego przywrócone zostaną połączenia kolejowe na trasie Włocławek – Kutno. Informację ogłoszono 8 lutego podczas sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. To kolejny etap przywracania kursów, które zawieszono w wyniku ubiegłorocznej decyzji marszałka Piotra Całbeckiego.

Od 13 grudnia 2020 r. na linie kolejowe w woj. kujawsko-pomorskim nie wyjeżdżały pociągi m.in. relacji Bydgoszcz - Chełmża, Laskowice Pomorskie – Smętowo czy właśnie Włocławek – Kutno. Sytuację tłumaczono szukaniem oszczędności i koniecznością zmniejszenia wydatków na kolej. Postanowiono, że na ten cel przeznaczona zostanie kwota o 16 mln zł niższa niż rok wcześniej.

Sytuacja ta spowodowała konflikt na linii Urząd Marszałkowski – Polregio. Przewoźnik nie był w stanie pokryć kosztów utrzymania połączeń bez wsparcia z budżetu województwa. Zdaniem prezesa spółki Artura Martyniuka, kwota oferowana przez urząd pokrywała je zaledwie w 50 procentach. Urząd Marszałkowski tłumaczył natomiat, że ograniczenia w liczbie połączeń wynikają przede wszystkim z tego, iż Polregio podniosło stawki świadczonych usług.

W sprawie przywrócenia połączeń interweniowali zarówno pasażerowie, jak i przedstawiciele władz samorządowych – w tym prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Zawieszenie niektórych pociągów przyczyniło się bowiem do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców niektórych miejscowości.

Teraz marszałek Całbecki zdecydował o stopniowym odwieszaniu kursów. W styczniu wróciły pociągi relacji Chełmża – Bydgoszcz oraz Czersk – Laskowice. Na ostatnim posiedzeniu sejmiku ogłoszono przywrócenie połączenia Włocławek – Kutno, które zawieszono 1 stycznia. Przewozy na tej trasie wznowione zostaną od 26 lutego.

Postanowienie obejmuje realizację połączenia przez cztery pary pociągów. W związku z zaistniałą sytuacją pasażerów czekają dwie zmiany rozkładów jazdy. Pierwszy obowiązywać ma od 26 lutego do 13 marca. Kolejny będzie funkcjonował od 15 marca do 11 grudnia.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram