fbpx
wikipedia.org

luty 2021

10

3:02:45

Plan budowy linii transafgańskiej zatwierdzony

Rządy Afganistanu, Pakistanu i Uzbekistanu przyjęły strategiczny plan budowy kolei transafgańskiej. Nowa linia o długości 573 km połączy kraje Azji Środkowej z portami na Morzu Arabskim – podaje portal International Railway Journal.

Szlak będzie miał swój początek w mieście Mazar-i-Szarif w północnym Afganistanie, przebiegając przez stolicę kraju – Kabul do Peszawaru w Pakistanie. Połączy się z istniejącą linią transgraniczną Termez, Uzbekistan – Mazar-i-Szarif oferującą bezpośrednie połączenie kolejowe między Pakistanem a stolicą Uzbekistanu.

Umowa została podpisana po trójstronnych rozmowach z udziałem przedstawicieli Afganistanu, Pakistanu i Uzbekistanu. Zgodnie z porozumieniem te trzy państwa będą odpowiedzialne za zbadanie terenów pod budowę nowego szklaku i przygotowanie wstępnego studium wykonalności projektu.

Na linii będą kursowały zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe. Jej budowa ma pozytywnie wpłynąć na ożywienie gospodarcze wszystkich krajów, zwłaszcza pozbawionych dostępu do morza Afganistanu i Uzbekistanu. Inwestycja ma także zapewnić stworzenie wielu nowych miejsc pracy.

Podpisanie umowy to kolejny krok w celu realizacji projektu. W grudniu ubiegłego roku przedstawiciele zainteresowanych krajów opracowali plan ubiegania się o środki finansowe na budowę nowej linii – chodzi o kwotę 4,8 mld dolarów. Zainteresowanie projektem wyraziły wówczas m.in. Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny i Azjatycki Bank Rozwoju.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram