fbpx
Wikimedia.org

luty 2021

11

3:02:42

„DGP”: PiS pracuje nad wprowadzeniem prawa warstwowego

Partia rządząca chce uchwalenia tzw. prawa warstwowego. Dzięki nowym przepisom będzie możliwa zabudowa wolnej przestrzeni miejskiej m.in. nad torami kolejowymi – podaje portal „Dziennika Gazety Prawnej”.

Prace nad projektem prowadzi parlamentarny zespół ds. wprowadzenia w Polsce własności warstwowej. Źródło podaje, że w jego ramach zostały już przeprowadzone konsultacje, w których uczestniczyli urzędnicy infrastruktury, rozwoju, pracy i technologii, sprawiedliwości, a także przedstawiciele PKP. Obecnie inwestycje nad lub pod infrastrukturą kolejową mogą być prowadzone na podstawie umów krótkoterminowych, jednak bez prawa do uzyskania prawa własności lub użytkowania wieczystego.

Prawo warstwowe pozwoli na wyodrębnienie wielu przestrzeni nad lub pod torami i nadanie im (przestrzeniom red.) statusu odrębnej nieruchomości. Cytowany na stronie „DGP” przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. wprowadzenia w Polsce własności warstwowej Paweł Lisiecki wyjaśnia, że chodzi o atrakcyjne tereny miejskie, które ze względu na obecnie obowiązujące prawo nie mogę zostać odpowiednio zagospodarowane lub sprzedane. To właśnie między innymi obszary na terenach kolejowych, których potencjału nie mogą wykorzystać Polskie Koleje Państwowe.

Obecne przepisy prowadzą do tego, że inwestycje na obszarach kolejowych są często nieopłacalne lub całkowicie niemożliwe do zrealizowania. Zgodnie z prawem spółka PKP jest bowiem jedynie wieczystym użytkownikiem tych gruntów, a ich właścicielem jest Skarb Państwa. Źródło podaje, że dodatkowym problemem jest to, iż samym zarządcą infrastruktury kolejowej w Polsce jest kolejna spółka – PKP PLK. Rozwiązaniem tego problemu i sposobem na przyciągnięcie inwestorów ma być właśnie wprowadzenie prawa warstwowego.

DGP podaje, że nowe przepisy mogą przynieść liczne korzyści nie tylko spółkom państwowym, ale także samorządom. Inwestycję w zabudowę wolnej przestrzeni miejskiej zagwarantują m.in. wpływy z podatków. Warto dodać, że prawo warstwowe od lat funkcjonuje w wielu krajach Europy, m.in. w Szwecji, Norwegii, Austrii i Francji.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram