fbpx
Bezpieczny-przejazd.pl

luty 2021

11

8:02:54

Europejski Dzień Numeru Alarmowego – nr 112 ratuje życie

Numer alarmowy 112 jest jedną z podstawowych informacji na żółtych naklejkach PLK umieszczonych na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 r., wykorzystując żółte naklejki, skorzystano z niego 5700 razy. Oznakowanie wprowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest bardzo pomocne w sytuacji zagrożenia życia. Dzisiaj, 11 lutego, przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego.

Numer alarmowy 112 znajduje się na 28 tysiącach żółtych naklejek, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach dla pieszych. Od 2018 roku to system szybkiego informowania służb kolejowych o zagrożeniu na przejazdach i torach. W wielu przypadkach żółta naklejka ratowała życie. Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą zapobiec tragedii.

Informacje w formie żółtych naklejek znajdują się na przejazdach od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator numeru alarmowego 112, po podaniu numeru skrzyżowania, może precyzyjnie określić, gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na [stronie projektu].

Na numer alarmowy 112 można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, mamy połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych m.in. policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a od ponad dwóch lat także służby kolejowe.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie!

Od wprowadzenia #ŻółtaNaklejkaPLK (czerwiec 2018 r.)  operatorzy numeru alarmowego 112 przyjęli blisko 11 tysięcy zgłoszeń, dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. W 767 przypadkach wydano maszynistom polecenie ostrożnej jazdy i ograniczono prędkość pociągów, a w 372 przypadkach wstrzymano ruch kolejowy. Przez ostatnie 12 miesięcy  wykorzystanie informacji z naklejki podwoiło się w stosunku do liczby od początku projektu do lutego 2020 r. Pozwala to przypuszczać, że znajomość Żółtej Naklejki PLK i korzystanie z numeru alarmowego 112 jest coraz większe. Wzrasta szansa na pomoc.

Źródło tekstu Plk-sa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram