fbpx
Fot. Archiwum Samorządu Województwa Podkarpackiego

luty 2021

12

5:02:39

Radio Rzeszów: przeworskie starostwo potrzebuje miliona złotych na remont zabytkowej lokomotywy

Władze powiatu przeworskiego podjęły działania na rzecz remontu zabytkowej lokomotywy Lxd2. Koszt operacji oszacowano na ponad milion złotych ­– podaje portal Radia Rzeszów.

Przedstawiciele przeworskiego samorządu poinformowali, że po zakończeniu remontu maszyna mogłaby kursować na trasie Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej Przeworsk – Dynów. Pieniądze na ten cel mają zostać pozyskane ze środków publicznych. Odpowiednie wnioski trafiły już do resortu kultury oraz urzędu marszałkowskiego.

W 2019 rozpoczął się remont infrastruktury wchodzącej w skład Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej. W lutym tego roku zakończyły się prace konserwatorskie i budowlane przy zabytkowym budynku Lokomotywowni i Hali Napraw w Przeworsku. Władzom powiatu zależy także na wyremontowaniu lokomotywy.

„Wąskotorówka była sporą atrakcją turystyczną regionu. Teraz trwają prace modernizacyjne sprzętu i torowiska. Starostwo przeworskie wystąpiło o dotację na remont lokomotywy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o dotację w wysokości ponad 640 tys. zł. Jest też wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego” – poinformował starosta przeworski Bogusław Urban, cytowany na stronie Radia Rzeszów.

Wąskotorowa linia kolejowa Przeworsk – Dynów została oddana do użytku na potrzeby obsługi Cukrowni w Przeworsku. Regularny ruch pasażerski na trasie zawieszono w 1986 roku, a w 1991 kolejka wraz z tunelem w Szklarach została wpisana do rejestru zabytków.

W późniejszych latach linia funkcjonowała jako atrakcja turystyczna. W 2009 roku jej działalność miała zostać wstrzymana. Wówczas powstało Stowarzyszenie Miłośników Przeworskiej Kolei Dojazdowej, które podjęło skuteczne działania na rzecz utrzymania ruchu turystycznego. Właścicielami kolejki są powiaty przeworski i rzeszowski.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram