fbpx
Źródło: Newag.pl

luty 2021

12

9:02:00

W 2020 r. Newag odnotował wzrost przychodów o 48,5 proc.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku Newag odnotował skonsolidowane przychody w wysokości 803,5 mln zł. Oznacza to wzrost o 48,5%. Zwiększył się także zysk netto nowosądeckiego producenta taboru, a portfel zamówień na rok obecny jest na tym samym poziomie co w 2020 r. - powiedział w rozmowie z PAP Biznes prezes spółki Zbigniew Konieczek.

Ubiegły rok okazał się dla Newagu rekordowym. Zysk EBITDA wzrósł o 117% i wyniósł 803,5 mln zł. Przychód netto osiągnięty przez spółkę to 112,9 mln zł, co oznacza, że zwiększył się o 217,6%. Dobra passa sprzyja nowosądeckiemu producentowi taboru także w tym roku. Zdaniem prezesa zakładów, portfel zamówień na 2021 r. jest podobny do tego, jaki odnotowano w roku ubiegłym, kiedy wyniósł on 1,2 mld zł.

Zbigniew Konieczek zaznaczył, że większość zamówień, jakie Newag realizować będzie w tym roku, została już zakontraktowana. Spółka dostarczy m.in. lokomotywy dla PKP Cargo i Lotos Kolej, a także składy pasażerskie dla przewoźników regionalnych.

Newag stale monitoruje rynek przetargów na dostawę taboru kolejowego nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Duże nadzieje wiążemy z Krajowym Planem Odbudowy (KPO), który ma zostać zatwierdzony w pierwszej połowie bieżącego roku. Liczymy, że sprawne przyznanie środków beneficjentom pozwoli na szybkie ogłoszenie postępowań przetargowych jeszcze w 2021 roku" – poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Newagu.

Ubiegły rok upłynął spółce pod znakiem inwestycji. Newag przeznaczył środki m.in. w rozwój hal produkcyjnych, budowę nowego centrum logistycznego oraz zakup nowoczesnych maszyn do naprawy i produkcji taboru. Istotnym krokiem było także uruchomienie jedynego w Polsce [toru testowego], umożliwiającego badanie pojazdów wykorzystujących różne napięcie. Łącznie po trzech kwartałach na rozwój spółki wydano 61 mln zł.

"Plan inwestycyjny na rok 2021 zakłada kontynuację wdrażanych inwestycji w modernizację parku maszynowego oraz w dalszą rozbudowę infrastruktury. Z zaplanowanej kwoty 25 mln zł wydatków na program inwestycyjny niemal połowa zostanie przeznaczona na zakup nowych urządzeń. Spółka planuje kontynuować wydatki na cele proekologiczne, w tym w szczególności nakłady na instalacje fotowoltaiczne. Część środków sfinansuje modernizację obiektów, infrastruktury i maszyn" – powiedział Konieczek.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram