fbpx
Źródło: Wikimedia.org

luty 2021

15

3:02:44

Stacja w Radomiu zmieni nazwę? Jest inicjatywa lokalnej społeczności

Trwająca kilka lat modernizacja linii kolejowej Warszawa – Radom zbliża się ku końcowi. Organizacja „Klub Miłośników Kolei – Kolej na Radom” i radni chcą, aby wraz z zakończeniem prac stacja zmieniła nazwę na Radom Główny – podaje portal radomskiej „Gazety Wyborczej”.

Pociągi pomiędzy Warką a Dobieszynem na linii kolejowej numer 8 kursują już od 8 lutego. Cała trasa pomiędzy Warszawą a Radomiem ma zostać udostępniona w drugiej połowie 2021 roku. [czytaj więcej] Do tego czasu lokalna społeczność chce doprowadzić do zmiany nazwy stacji na Radom Główny. Źródło podaje, że sam proces nie jest trudny do przeprowadzenia, jednak inicjatywa wymaga poparcia i zaangażowania radomskiego samorządu.

W czerwcu 2020 roku władze miasta ustaliły już z PKP PLK, że na linii numer 8 nowym przystankom zostaną nadane nazwy Radom Stara Wola, Radom Gołębiów oraz Radom Północny. Z kolei przystanek powstający przy. Ul Żeromskiego dla pasażerów lotniska ma nosić nazwę Radom Wschód. Mieszkańcy chcą konsekwentnie iść dalej i domagają się dwuczłonowej nazwy również dla głównej stacji.

Według zapowiedzi od 12 czerwca wrócą pociągi na LK8. Dzięki inicjatywie »Kocham Radom« z roku 2007 uruchomione zostaną również nowe przystanki: Radom Stara Wola, Radom Północny, Radom Gołębiów. To dobry czas na zmianę nazwy stacji Radom na Radom Główny. Tego nie da się zrobić rękoma kilku mikoli (miłośników kolei – red.), w sprawę musi zaangażować się prezydent i radni. Zgodnie z dokumentem PKP PLK SA: »Wytyczne dotyczące nazewnictwa stacji pasażerskich Ipi-5: […] Aby zmienić nazwę przystanku lub stacji, do zarządcy infrastruktury należy złożyć wniosek z dołączoną uchwałą rady miasta lub gminy oraz opinią o zmianie nazwy.«” – podkreślili członkowie „Klubu Miłośników Kolei – Kolej na Radom” we wczorajszym wpisie na portalu Facebook.

Pod postem na portalu społecznościowym zostali oznaczeni radomscy samorządowcy. W odpowiedzi zapewnili oni, że mieszkańcy Radomia mogą liczyć na inicjatywę ustawodawczą.

Pociągi co prawda w czerwcu nie wrócą, ale temat wart zrealizowania” – wskazał wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński.

Jak w dym. Choć podobnie jak Mateusz (Tyczyński – red.) – czerwiec jest nierealny. Ale czerwiec czy październik – Główny dodać trzeba” – zaznaczył radny Robert Utkowski.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami koszty związane ze zmianą nazwy stacji kolejowej, w tym wymiany tablic na dworcu głównym, będą musiały ponieść władze samorządowe. Wycena operacji będzie mogła nastąpić po przyjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Miasta.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram