fbpx
Źródło: Czloko.cz

Luty 2021

16

10:02:04

PKP Intercity i CZ Loko podpisały umowę na dostawę 10 lokomotyw

Przewoźnik pasażerski PKP Intercity zawarł umowę z czeskim producentem taboru CZ Loko, dotyczącą dostawy 10 lekkich lokomotyw spalinowych. Pojazdy wykorzystane zostaną do prac manewrowych oraz zestawiania składów wagonowych na bocznicach zakładów spółki – informuje Polska Agencja Prasowa.

Kontrakt o wartości 39,1 mln zł netto zawarty przez PKP Intercity to pierwsza umowa spółki w tym roku. Realizowany będzie przez okres 24 miesięcy od momentu podpisania. Pierwszą lokomotywę spalinową polski przewoźnik ma otrzymać po 18 miesiącach.

Pandemia nie zatrzymała naszych inwestycji taborowych. (…) Wypatrujemy już kolejnych miesięcy, które przyniosą dalsze efekty największego programu inwestycyjnego w historii naszej spółki” – powiedział Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity, cytowany na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

Cieszę się, że PKP Intercity utrzymuje dobre tempo swoich inwestycji. Nowe lokomotywy unowocześnią i usprawnią działalność przewoźnika, przez co wzmocnią jego pozycję rynkową. Z punktu widzenia gospodarczego jest to z pewnością ważna informacja. Jednak na tym, że PKP Intercity postawiło na całościową i konsekwentną modernizację skorzystają przede wszystkim pasażerowie” – zaznaczył cytowany przez PAP sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

W ramach umowy czeski producent taboru zobowiązał się do przeszkolenia pracowników PKP Intercity z zakresu obsługi pojazdów. Firma CZ Loko udzieliła także czteroletniej gwarancji oraz rękojmi na dostarczane przez siebie lokomotywy.

Zamówienie dotyczące 10 lokomotyw spalinowych to jeden z elementów realizowanej przez spółkę strategii „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. W ramach programu inwestycyjnego przewoźnik zamierza przeznaczyć 19 mld złotych na nowoczesny tabor. Plan zakupowy obejmuje m.in. wagony, lokomotywy, EZT oraz piętrowe składy wagonowe push-pull.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram