fbpx
Raciborz.sr.gov.pl

luty 2021

17

1:02:37

Maszynista skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci

Maszynista Dariusz Telęga został skazany przez Sąd Rejonowy w Raciborzu na rok więzienia w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie śmierci przebywającej na torach kobiety - podał portal Polsat News. Środowiska kolejarskie, w tym Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, oceniają wyrok jako „skandaliczny”.

Telewizja Polsat News, która nagłośniła sprawę w programie „Interwencja”, wskazuje, że to pierwsza sytuacja w Polsce, kiedy maszynista zostaje skazany za tego typu wypadek.

Do śmiertelnego potrącenia doszło 7 grudnia 2018 roku. Prowadzony przez Dariusza Telęgę pociąg relacji Rybnik – Racibórz uderzył w metalową przeszkodę na torach. Maszynista zatrzymał skład, a na poboczu zauważył uszkodzony rower. Po oględzinach lokomotywy i miejsca zdarzenia kierujący składem uzyskał zgodę na kontynuowanie jazdy.

Po dotarciu do Raciborza maszynista Kolei Śląskich został poinformowany, że na trasie jego przejazdu doszło do śmiertelnego potrącania osoby w wieku ok. 84 lat. Po analizie nagrań z monitoringu okazało się, że pociąg prowadzony przez Telęgę najechał na kobietę siedzącą na torach i trzymającą rower.

Źródło podaje, że sąd skazał maszynistę pomimo tego, iż komisja PKP nie uznała go winnym śmierci kobiety. Ofiara przebywała w nieoświetlonym miejscu i miała na sobie ciemne ubrania. Opinia biegłego obciążyła jednak Dariusza Telęgę, a sąd wziął też pod uwagę wynik eksperymentu, w którym starano się odtworzyć okoliczności wypadku – wówczas osoba prowadząca pociąg zdołała wyhamować.

Obrońcy skazanego podkreślają, że sądowy eksperyment został przeprowadzony w zupełnie odmiennych warunkach od tych, w których wydarzył się wypadek. Kobieta została potrącona w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień był krótki, a widoczność ograniczona, na torowisku zaś dodatkowo były prowadzone prace modernizacyjne – tymczasem eksperyment miał miejsce w czerwcu.

Od wyroku złożono już apelację. Decyzję sądu skomentował też Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce. Szef organizacji Leszek Miętek w wypowiedziach dla mediów określił go jako skandaliczny.  Zapowiedział też, że organizacja będzie apelowała o zmianę postępowania skutkującego „absurdalnymi wyrokami”.

Aktualizacja:

18 lutego 2021 r. Sąd Rejonowy w Raciborzu opublikował oświadczenie ws. materiału Telewizji Polsat, dotyczące zawartych w nim nieścisłości. Więcej informacji dostępnych jest [tutaj].

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram