fbpx
Źródło: GAiT

luty 2021

19

3:02:51

Gdańsk: Komunikacja miejska przyjazna także zimą

Specjalne zimowe przeglądy floty tramwajowej i autobusowej, w akcji “czarownice” do odśnieżania torów i przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu, specjalne zimowe paliwo do autobusów, które umożliwia pracę silników przy temperaturze do -30 st. C – to tylko niektóre z działań Gdańskich Autobusów i Tramwajów, których celem jest sprawne funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz zapewnienie przyjaznych warunków podróży w sezonie zimowym.

Przecieraki i czarownice na torach

Przy minusowych temperaturach każdej nocy na tory wypuszczane są tramwaje – zwane przecierakami, które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu. Natomiast przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać tzw. „czarownice”, czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Zimowe paliwo

Przygotowania do zimy na bazie autobusowej GAiT rozpoczynają się już jesienią. Każdy pojazd przechodzi wtedy specjalny przegląd, który obejmuje m.in. przegląd urządzeń grzewczych. Autobusy tankowane są specjalnym zimowym paliwem, które umożliwia pracę silnika przy temperaturze do -30 st. C.

Ogrzewanie w pojazdach GAiT

Kierowcy i motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej +5 stopni. Dodatkowo każdy kierujący pojazdem może na prośbę pasażera włączyć ogrzewanie, jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi od +10 do +5 stopni.

Źródło tekstu: Gdańskie Autobusy i Tramwaje


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram