fbpx
Źródło: Wikimedia.org/Paweł Kuźniar

luty 2021

23

10:02:02

Władze woj. dolnośląskiego przejmą zabytkowy Most Pilchowicki

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski poinformował, że samorząd chce przejąć od PKP nieczynną linię kolejową nr 283 wraz z zabytkowym mostem nad Jeziorem Pilchowickim. Dokumenty w tej sprawie zostały już złożone – podkreślił polityk w wystosowanym komunikacie.

Wyłączona z ruchu linia nr 283 prowadzi z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. W pierwszej połowie ubiegłego roku pojawiły się informacje, że Most Pilchowicki wchodzący w skład trasy ma zostać wysadzony w powietrze na potrzeby produkcji filmu „Mission Impossible 7”. Sprawa spotkała się ze sprzeciwem lokalnych środowisk działających na rzecz ochrony zabytków oraz prezesa Kolei Dolnośląskich. W efekcie nagłośnienia sprawy, w sierpniu 2020 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków przez wojewódzkiego konserwatora. Jednocześnie producentom filmu uniemożliwiono odwołanie się od tej decyzji. Dodatkowo władze Dolnego Śląska informowały, że zamierzają przejąć most wraz z całą linią nr 238. Teraz sprawa jest już na ostatniej prostej.

Marszałek Cezary Przybylski zaznaczył, że samorząd jest zdecydowany na przeprowadzenie rewitalizacji linii i przywrócenie na niej ruchu pociągów.

„Linia kolejowa nr 283 zostanie przejęta przez Samorząd Dolnego Śląska. To ważna część naszego wielkiego projektu rewitalizacji nieczynnych szlaków kolejowych i przywracania na nich połączeń pasażerskich. Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie, już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji” – podkreślił Marszałek Przybylski w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Marszałek wyjaśnił, że do sfinalizowania procesu konieczne jest wypracowanie kwestii formalno-prawych między spółkami Skarbu Państwa, a także zgoda resortu infrastruktury.

„Nieczynną obecnie linią nr 283 zarządza PKP PLK, a nieruchomości w jej obrębie są własnością PKP S.A. Jako samorząd województwa złożyliśmy niezbędne do przejęcia linii dokumenty w obu państwowych instytucjach kolejowych. Aby linia została przekazana samorządowi Dolnego Śląska, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii na własność samorządowi musi wydać Minister Infrastruktury” – wskazał Przybylski.

Marszałek dodał, że po linii pojadą pociągi regionalnego przewoźnika.

„Rozwój kolei na Dolnym Śląsku jest naszym priorytetem. Linia z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego jest niezwykle malownicza i to po niej w przyszłości pojadą pociągi Kolei Dolnośląskich” – zapowiedział polityk.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram