fbpx
Źródło: PKP PLK

Luty 2021

26

10:02:10

PKP PLK z umową na budowę wiaduktu nad torami w Celestynowie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Gmina Celestynów podpisały umowę z wykonawcą wiaduktu nad tamtejszymi torami. Inwestycja za 24,5 mln zł zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i usprawni komunikację w gminie.

Wiadukt kolejowy zapewni sprawny przejazd pociągów i ruch drogowy pod torami linii Warszawa – Lublin. Projekt zostanie dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podpisana przez Gminę Celestynów i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa z wykonawcą zapewnia budowę w Celestynowie bezkolizyjnego skrzyżowania – wiaduktu kolejowego z przebiegającą pod torami drogą. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym oraz poprawi warunki życia mieszkańców. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa wiaduktu kolejowego dla dwóch torów. Trasą kursuje coraz więcej pociągów dalekobieżnych i regionalnych z Warszawy do Otwocka, Dęblina i Lublina. Nowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w Celestynowie na ul. Profesora Edmunda Jankowskiego.

„Inwestycja w Celestynowie zwiększy poziom bezpieczeństwa na kolei oraz poprawi warunki życia mieszkańców. W projektach Krajowego Programu Kolejowego, obejmujących budowę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych w całej Polsce, wykorzystujemy m.in. środki z programów UE. Efektem inwestycji jest coraz bardziej komfortowa, bezpieczna i przewidywalna polska kolej” – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

„Ogólnopolski projekt, budowa ponad dwudziestu bezkolizyjnych skrzyżowań, zwiększa bezpieczeństwo na liniach kolejowych i drogach. Dzięki podpisanej umowie w Celestynowie będzie wiadukt kolejowy. Przy realizacji inwestycji współpracujemy z samorządem, zwiększamy sprawność i bezpieczeństwo kolei, a mieszkańcy zyskują lepszą komunikację w miastach i obszarach sąsiadujących z liniami kolejowymi” – podkreślił Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wiadukt kolejowy/tunel drogowy będzie miał długość ok. 24 m i szerokość ok.15 m. Inwestycja obejmie też budowę nowego układu drogowego wraz z chodnikami dla pieszych.

Wartość inwestycji to 24,5 mln zł netto (30,1 mln zł brutto), z czego kwotę w wysokości to 14,1 mln zł netto (17,4 zł brutto) pokryje Gmina Celestynów a PLK przeznaczą 10,4 zł netto (12,7 zł brutto). Planowane zakończenie prac to koniec listopada 2022 roku.

„Lepsze i bezpieczniejsze drogi w Celestynowie to większe szanse na rozwój i nowe miejsca pracy oraz aktywizowanie małych i średnich firm. Dzięki inwestycji kierowcy nie będą czekać na przejeździe, ograniczą emisję spalin, zaoszczędzą czas i szybciej dotrą do celu. Sprawną komunikację zapewni nowy układ drogowy. Zyskają mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący biznes w naszej gminie” – wskazał Witold Kwiatkowski, wójt Celestynowa.

Bezpieczniej na skrzyżowaniu dróg i torów

Budowa wiaduktu kolejowego na linii Warszawa – Lublin w Celestynowie to realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt poprawy bezpieczeństwa. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. W województwie mazowieckim w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” będą bezkolizyjne skrzyżowania w Legionowie, Ciechanowie, Ożarowie Mazowieckim, Teresinie i Pruszkowie. W kraju w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” o wartości 312,5 mln zł będzie ponad dwadzieścia obiektów.

Bezpieczne skrzyżowania zrealizowano także dzięki modernizacji linii nr 7 z Warszawy do Lublina. Wzrost poziomu bezpieczeństwa zapewniły już dwa wiadukty kolejowe w Otwocku na ul. Majowej i Żeromskiego. Przewidziano również kolejne bezkolizyjne skrzyżowania w ramach modernizacji odcinka Warszawa Wschodnia – Otwock.

Źródło tekstu: PKP PLK/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram