fbpx
Źródło: Facebook.com/Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy

luty 2021

26

3:02:30

Ukraina zapowiada budowę Kolei Dużych Prędkości. Jako pierwsza powstanie trasa ze Lwowa do Polski

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy ogłosiło plany budowy Kolei Dużych Prędkości. Pierwsza linia pozwalająca na jazdę z prędkością do 250 km/h połączy Polskę i Lwów. Nowoczesna infrastruktura będzie dostosowana do ruchu pociągów z kategorii InterCity i towarowych – czytamy w komunikacie na stronie ukraińskiego resortu.

O planach Ukrainy poinformował Minister Infrastruktury Władysław Kriklij w swoim wystąpieniu na ogólnokrajowym forum „Ukraina 30. Infrastruktura” 22 lutego 2021 roku. Wskazał, że strategia wpisuje się w trwający Europejski Rok Kolei.

„Po raz pierwszy od 30 lat przeznaczymy 4 miliardy hrywien z budżetu państwa na rzecz poprawy komfortu pasażerów kolei na Ukrainie. Wyprodukujemy 100 nowych wagonów i przeprowadzimy elektryfikację na wielu liniach. Jednak najważniejszy punkt naszego planu to budowa kolei dużych prędkości. Potrzebujemy połączeń na miarę XXI wieku, zintegrowanych z krajami Unii Europejskiej” – podkreślił szef ukraińskiego resortu infrastruktury, cytowany na rządowej stronie.

W komunikacie czytamy, że rząd wybrał już trasy, które mają zostać zbudowane w ramach realizacji przyszłego projektu szybkich kolei. Wśród nich znalazły się linie: Kijów – Lwów – Polska, Kijów – Odessa, Kijów – Charków oraz Kijów – Dniepr – Zaporoże.

„Pierwsza linia kolejowa o prędkości do 250 km/h połączy Polskę i stację Skniłów we Lwowie. Zaoferuje też możliwość przedłużenia trasy do Kijowa i dalszy rozwój Transeuropejskiej Sieci Transportowej TENT-T. Projekt zakłada budowę infrastruktury do obsługi pociągów InterCity i przewozów kontenerowych w kierunku Unii Europejskiej” – dodał Minister.

Wiceminister Infrastruktury w rządzie Ukrainy Dmytro Abramowicz przekazał, że dzięki budowie systemu szybkiej kolei pasażerowie będą mogli podróżować między miastami nawet 3 razy szybciej niż obecnie.

„Według wstępnych szacunków Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy i międzynarodowych ekspertów, pasażerowie pojadą z Kijowa do Lwowa w 2 godziny i 40 minut. Obecnie czas takiej podróży wynosi 5 godzin” – wskazał wiceszef resortu.

Rząd Ukrainy zapowiada przeprowadzenie w ciągu pół roku szeregu konsultacji odnośnie budowy KDP z partnerami zagranicznymi. Wskazano, że na dużych dystansach jest to doskonała alternatywa dla każdego środka transportu.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram