fbpx
Źródło: Bydgoszcz.pl

Luty 2021

26

2:02:57

W Bydgoszczy wybrano wykonawcę trasy tramwajowej i nowych mostów nad Brdą

Firma Trakcja PRKiI będzie odpowiedzialna za budowę nowej trasy tramwajowej i mostów nad Brdą pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską w Bydgoszczy. W sąsiedztwie istniejącego mostu im. Kazimierza Wielkiego powstanie torowisko, druga jezdnia i ciąg pieszo-rowerowy.

Po weryfikacji ofert za najkorzystniejszą uznana została propozycja firmy Trakcja PRKiI. Spółka zadeklarowała wykonanie prac za kwotę ok. 153 mln zł i skrócenie czasu realizacji do 24 miesięcy. Po kontroli uprzedniej przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych, podpisana zostanie umowa. Wcześniej Miasto podpisało umowę na dofinansowanie zadania środkami unijnymi na poziomie 48 mln zł.

Tramwajem z Fordonu na górny taras

Lokalizacja nowej przeprawy mostowej została wybrana m.in. w oparciu o wynik konsultacji społecznych. Projekt zakłada powstanie dwóch mostów o długości około 240 metrów. Jedna dedykowana będzie tramwajom. Torowisko znajdzie się między jezdniami (istniejącą oraz nowo budowaną). Inwestycja pozwoli znacznie lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności) i terenami inwestycyjnymi.

Jezdnia i ciąg pieszo-rowerowy

Częścią projektu jest też nowy most drogowy po stronie wschodniej. Znajdą się na nim dwa pasy ruchu. Obok powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Wraz z inwestycją przebudowane będą też skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego z Fordońską oraz Toruńską. Wokół skrzyżowania z ul. Fordońską ścieżki rowerowe powstaną po stronie południowej i zachodniej umożliwiając bezpieczny przejazd na najważniejszych kierunkach.

Wygodne rozwiązania dla pasażerów

Częścią projektu jest też rozbudowa rozjazdów w rejonie skrzyżowania ul. Toruńskiej z Perłową. Przy przebudowywanych skrzyżowaniach będą lokalizowane nowe przystanki tramwajowe z peronami dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Perony będą wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy. Dodatkowymi elementami inwestycji są też przebudowa torowisk wzdłuż ul. Perłowej.

Urząd Miasta Bydgoszczy zakłada, że inwestycja będzie prowadzona pod ruchem tramwajowym na ul. Fordońskiej i Toruńskiej. W ten sposób Miasto chce ograniczyć do minimum utrudnienia mogące wystąpić w trakcie realizowania inwestycji. Duża część prac będzie mogła odbywać się poza istniejącym pasem drogowym.

Źródło tekstu: Urząd Miasta Bydgoszczy/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram