fbpx
Źródło: Um.warszawa.pl

marzec 2021

01

11:03:43

Coraz bliżej ukończenia budowy II linii warszawskiego metra

Na Targówku i Brudnie zakończono drążenie ostatniego z sześciu odcinków II linii warszawskiego metra. Docelowego kształtu nabierają stacje Bemowo i Ulrychów. W realizowaniu inwestycji nie przeszkodziły trudne warunki atmosferyczne – informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

O zakończeniu drążenia ostatniego odcinka tunelu władze miasta poinformowały 26 lutego. [więcej] Jak czytamy w komunikacie prasowym, prace przy budowie nie zwalniają. Od tego momentu obejmować będą przygotowanie tras pod kładzenie torowisk, montaż urządzeń oraz wykończenie podstacji energetycznej. Murowane będą również pomieszczenia zaplecza technicznego, a perony zostaną wybetonowane.

W tym tygodniu tarcza TBM Anna przebiła się do szybu przy stacji Trocka. Oznacza to, że zakończyliśmy budowę ostatniego z sześciu odcinków tunelowych na Targówku i Bródnie. Docelowych kształtów nabierają też przyszłe stacje, gotowa jest konstrukcja schodów peronowych na stacji Kondratowicza. Dużo dzieje się również na odcinku bemowskim - kolejne otwory technologiczne zakrywane są płytami betonowymi, powstają docelowe słupy i antresole stacyjne” – powiedział cytowany w komunikacie Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zaawansowanie budowy widać także na największej z zaplanowanych przy II linii metra stacji Brudno, gdzie zamontowano większość podziemnej kontrukcji. Najbliżej ukończenia jest najmniejszy z obiektów – stacja Zacisze. Prowadzone są tam prace wykończeniowe i malarskie oraz montaż systemów wentylacyjnych. Postęp w inwestycji mieszkańcy stolicy mogą zaobserwować dzięki trwającej instalacji prowadzących na perony zewnętrznych wiat wejściowych.

Jak podkreślają władze miasta, budowa II linii metra jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez samorządy na terenie Europy. Według planów w 2023 roku połączy ona dzielnice Bemowo i Targówek. Do tej pory oddano do użytku odcinek składający się z 13 stacji. Kolejnych osiem – w tym Stacja Techniczno-Postojowa Karolin – jest w fazie budowy.

Na drugą połowę 2022 r. planowane jest włączenie do użytku 5 kolejnych stacji kolei podziemnej: Bemowo, Bródno, Kondratowicza, Ulrychów i Zacisze. W obecnym roku Warszawa powinna odebrać pierwsze z 37 zamówionych pociągów produkowanych przez czeską Skodę. Zakup ten zwiększy o około 50% tabor, jakim dysponować będzie warszawskie metro. Zapewni to wysoką częstotliwość kursowania na nowej linii.

hp


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram