fbpx
Źródło: Wikipedia.org/Mateuszgdynia

marzec 2021

01

11:03:39

Dworzec Toruń Północny zostanie zburzony? Władze miasta poszukują wykonawcy robót

Zabytkowy Dworzec Północny w Toruniu ma zostać wyburzony – podaje portal toruńskiego dziennika „Nowości”. Z ogłoszenia zamieszczonego w BIP Urzędu Miasta Torunia wynika, że samorząd przejął obiekt od PKP S.A. i poszukuje chętnych do jego rozbiórki.

Budynek dworca Toruń Północny został oddany do użytku 28 lutego 1910 roku wraz z uruchomieniem połączenia pasażerskiego z Torunia do Czarnowa. W kolejnych latach przez stację przejeżdżały także pociągi obsługujące linię nr 246 do Chełmna i Unisławia Pomorskiego. Ostatnie połączenie osobowe zostało jednak zlikwidowane w 1992 roku – wówczas zamknięto też dworzec. Do początku XXI wieku obiekt pełnił rolę stacji towarowej. Jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

W 2015 roku PKP zdecydowały o rozbiórce budynku dawnej stacji. Wówczas, dzięki protestom lokalnych środowisk związanych z koleją i pasjonatów, udało się tego uniknąć, a toruński samorząd rozpoczął starania o przejęcie dworca. Cały proces trwał blisko 6 lat, a z ogłoszenia zamieszczonego 3 dni temu na stronie urzędu miasta wynika, że wreszcie dobiegł końca. Jednak przez ten czas obiektem nikt się nie zajmował, nie były prowadzone żadne prace konserwacyjne. Dodatkowo od 2020 roku budynek był celem kilku podpaleń, przez co jest w złym stanie technicznym.

Portal podaje, że pomimo wcześniejszych zapowiedzi przejęcia dworca i przeznaczenia budynku na cele administracyjne lub organizacji samorządowych, miasto nie przeprowadzi jego rewitalizacji. 26 lutego, 2 dni przed 111 rocznicą otwarcia obiektu, na stronie miasta Torunia pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu firmy, która podejmie się jego rozbiórki. Podano, że obiekt jest „zrujnowany, niezamieszkały i nienadający się do dalszego użytkowania”.

„Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia zaprasza do złożenia oferty cenowej na rozbiórkę budynku dawnego dworca kolejowego Toruń Północny zlokalizowany przy ul. Szosa Chelmińska 178A. Obiekt nieużytkowany, budynek nie posiada czynnych instalacji. Wykonawca ma obowiązek zabezpieczenia terenu rozbiórki przed osobami postronnymi uporządkowania terenu, wywiezienia materiału z rozbiórki na składowisko odpadów i ustanowienia kierownika robót rozbiórkowych” – czytamy w BIP Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

Zgodnie z zamieszczoną informacją miasto czeka na składanie ofert do 8 marca. Prace rozbiórkowe mają zostać przeprowadzone w ciągu czterech tygodni od przekazania placu budowy. Poinformowano też, że 11 stycznia 2021 roku rozbiórka została uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Toruniu

pg

Źródło zdjęć: Bip.torun.pl
Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram