fbpx
Źródło: Gdynia.pl

marzec 2021

04

2:03:18

Zmiany na stacjach SKM w Gdyni

Na dwóch stacjach SKM – Gdynia Wzgórze św. Maksymiliana i Gdynia Główna zachodzą zmiany. Kasy ze Wzgórza i Dworca Podmiejskiego Gdynia Główna przenoszą się do kontenerów. Nie wynika to jednak z podążania za zyskującym na świecie popularność trendem taniego budownictwa kontenerowego. To tylko rozwiązanie czasowe.

Od 1 marca kasa biletowa na Wzgórzu funkcjonuje w kontenerze postawionym na lewo od wejścia na stację od strony al. Zwycięstwa. Kasy zostały przeniesione z charakterystycznego budynku z bramą wiodącą do tunelu pod peronami, ponieważ budynek niszczeje. PKP S.A. ma jednak problem z rozbiórką obiektu, gdyż na jego terenie przebiega granica działek będących własnością PKP oraz działki prywatnej. Docelowo jednak kasy biletowe znikną z kontenera i znajdą się w tunelu prowadzącym na perony.

Kontenerowy dworzec

Również Dworzec Podmiejski PKP SKM Gdynia Główna przeniesie się do kontenerów. Ale to dopiero za około 14 miesięcy. Wtedy ruszy remont budynku Dworca Podmiejskiego. Początkowo na tymczasowy dworzec rozważano puste lokale w pasażu pod arkadami wiodącym do Dworca Głównego, gdyż ich właściciel, PKP S.A. ma problemy z ich wynajęciem. Jednak według SKM pomieszczenia są za małe i wymagałyby zbyt dużych kosztów adaptacji. Wybrano więc wariant architektury kontenerowej, podobnej do funkcjonującej obecnie w czasie remontu dworca Gdańsk Główny.

Tymczasowy dworzec kontenerowy stanie tuż obok wejścia głównego do budynku Dworca Podmiejskiego, przy ciągu, którym podróżni kierują się na perony. W środku znajdą się minimum trzy kasy, punkt przyjmowania reklamacji, pomieszczenie dla Straży Ochrony Kolei oraz poczekalnia. Budynek będzie funkcjonował przez około rok.

Zabytkowy dworzec

Remont budynku Dworca Podmiejskiego zaplanowano w ramach rozstrzygniętego na początku lutego przetargu o wartości ponad 62 mln zł pod nazwą „Budowa zintegrowanego systemu monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na linii kolejowej nr 250 wraz z remontem dworca podmiejskiego i peronów na stacji Gdynia Główna", który wygrało konsorcjum T4B i Maxto Technology. Przetarg rozpisano po raz pierwszy w 2018 roku, wykonawców udało się wyłonić dopiero za trzecim razem.

Modernizacja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca ma 14 miesięcy na realizację projektu, a prace powinny zostać zakończone do końca marca 2023 roku. W ramach zamówienia na wszystkich peronach pomiędzy Gdańskiem Głównym i Rumią Janowo zostaną wymienione lub zamontowane kamery monitoringu i tablice informacyjne, zmodernizowane perony i tory na stacji Gdynia Główna oraz przywrócony dawny blask zabytkowego budynku Dworca Podmiejskiego.

Budynek Dworca Podmiejskiego pochodzi z 1959 roku i jest częścią spójnego urbanistycznie i architektonicznie założenia dworcowego, w ramach którego łączy się poprzez pasaż handlowy z budynkiem Dworca Głównego. Założenie łączące style klasycystyczny, art-deco i modernizm powstawało w latach 1950-1959 według projektu architekta Wacława Tomaszewskiego, znanego z takich gdyńskich realizacji, jak biurowiec Bergenske (dziś Komenda Miejska Policji), Dom Marynarza Polskiego czy gmach główny Akademii Morskiej.

Całe założenie dworcowe zostało wpisane do rejestru zabytków w 2009 roku, co oznacza, że remont musi odbywać się pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Budynek Dworca Głównego przeszedł modernizację w 2012 roku. Teraz czas na Dworzec Podmiejski.

Do najbardziej istotnych zobowiązań wykonawcy remontu Dworca Podmiejskiego należą:
- zachowanie oryginalnej, drewnianej stolarki drzwiowej i okiennej - ewentualną wymianę dopuszcza się w wypadku stwierdzenia wyjątkowo złego stanu technicznego;
- zachowanie i konserwacja dworcowego zewnętrznego zegara w okulusie na kwadratowym tle;
- likwidacja lokali usługowo-handlowych i tymczasowego pawilonu fast foodu;
- odtworzenie trzecich drzwi wejściowych z podcienia wejściowego do hallu głównego;
- pozostawienie podświetlanego napisu „Dworzec Podmiejski";
- zachowanie najcenniejszych elementów wystroju hallu kasowego;
- modernizacja pomieszczenia kas;
- montaż szklanych automatycznych drzwi pomiędzy holem a wejściem na peron SKM;
- wymiana nawierzchni na placu przed dworcem.

Wewnątrz wyremontowanego budynku powstanie centrum zarządzania monitoringiem oraz systemem informacji pasażerskiej na przystankach na linii SKM.

Źródło tekstu: Urząd Miasta Gdyni/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram