fbpx
Źródło: pixabay.com

marzec 2021

08

1:03:02

Niemcy w 2021 r. zainwestują w kolej łącznie 12,7 mld euro

Państwowy przewoźnik Deutsche Bahn, Rząd federalny Niemiec i poszczególne kraje związkowe przeznaczą w tym roku 12,7 mld euro na inwestycje kolejowe – podaje brytyjski portal Railway-News. Środki trafią m.in. na rozbudowę infrastruktury oraz cyfryzację sektora.

W bieżącym roku Deutsche Bahh przeprowadzi prace na 1900 km torów, w tym m.in. na 140 mostach i około 670 stacjach kolejowych. Strategia inwestycyjna pod nazwą „Nowa sieć dla Niemiec” ma pozwolić na wprowadzenie „Deutschlandtaktu” – wysoce skoordynowanego ogólnokrajowego rozkładu jazdy. Portal podaje, że 12,7 mld euro to największa kwota w historii przeznaczona przez Niemców na inwestycje kolejowe w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Plan obejmuje cztery główne obszary. Chodzi o zwiększenie zatrudnienia na kolei, inwestycje w konserwację predykcyjną w celu zapobiegania usterkom, digitalizację planowania inwestycji budowlanych i szeroko pojętą cyfryzację całej branży. Deutsche Bahn planują m.in. zatrudnić w 2021 roku 2 tys. inżynierów i kierowników budowy. Większe wykorzystanie narzędzi cyfrowych ma z kolei pozwolić na realizację projektów nawet o 25 procent szybciej i wydajniej niż obecnie.

„Budujemy nową sieć w Niemczech i kładziemy podwaliny pod Deutschlandtakt. Kolej jest kluczowym elementem transformacji klimatycznej. Dlatego przeznaczamy na kolej największe środki w historii. Zwiększamy tempo remontów i przepustowość sieci” – podkreślił Ronald Pofalla, dyrektor ds. Infrastruktury w Deutsche Bahn, cytowany przez Railway-News.

Warto przypomnieć, że na początku marca rząd Niemiec uruchomił program o wartości 200 mln euro mający poprawić dostęp prywatnych przedsiębiorców do kolei. Środki trafią m.in. na dofinansowanie inwestycji w nową infrastrukturę łączącą obiekty przemysłowe z ogólnokrajową siecią kolejową oraz na modernizację istniejących połączeń. [czytaj więcej]


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram