fbpx
Źródło: MPK Wrocław

marzec 2021

09

3:03:30

Wrocław: będzie więcej niskopodłogowych tramwajów

„Nie 25, ale 46 tramwajów pojawi się w stolicy Dolnego Śląska w ramach umowy z Modertrans Poznań. Skorzystaliśmy z prawa opcji, która pozwalała na zakup dodatkowych 21 Moderusów Gamma” – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu.  

Tramwaje będą pojawiały się sukcesywnie od końca 2022 roku do połowy 2024, a o motywie, który znajdzie się na ich fotelach, zadecydują pasażerowie.

„Od pierwszych dni pracy jako prezydent Wrocławia przykładam ogromną wagę do rozwoju komunikacji miejskiej w stolicy Dolnego Śląska. Moim celem jest radykalna poprawa jakości transportu zbiorowego” – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Niektórym wyzwaniom już skutecznie stawiliśmy czoła – rozwiązaliśmy problem starzejącego się taboru autobusowego. Inne procesy trwają, mam na myśli TORYwolucję, na którą przeznaczamy 80 mln zł rocznie. Dziś mówimy o kolejnym ważnym aspekcie funkcjonowania MPK – taborze tramwajowym. Dzięki temu aneksowi do Wrocławia przyjedzie w najbliższych latach nie 25, a 46 nowych tramwajów” – dodaje.

Moderusy Gamma mają nowoczesną, lekką konstrukcję z systemem napędowym o dużej wydajności. Wyposażone w skrętne wózki, będą mniej eksploatowały wrocławskie torowiska. Gammy to również tramwaje niskopodłogowe, wyposażone w elektroniczne wyświetlacze oraz klimatyzację. Część z nich zastąpi wycofywane z ruchu wagony. Pozostałe wzmocnią tabor przewoźnika w związku z planowanym uruchomieniem linii na Nowy Dwór i na Popowice.

By pomieścić wszystkie pojazdy, zmodernizujemy nasze zajezdnie – zapowiada wrocławskie MPK.

„Wrocławianie zasługują na nowoczesną komunikację miejską z niskopodłogowymi, klimatyzowanymi tramwajami. (…) Zakup 46 Moderusów to kolejna inwestycja, która ma sprawić, że korzystanie z MPK stanie się bardziej komfortowe dla każdego pasażera. W niedalekiej przyszłości czekają nas kolejne zakupy związane z wymianą w całości wysokopodłogowych tramwajów starszego typu” – zaznacza prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Piotr Pawlak, wiceprezes zarządu Modertrans Poznań, podkreśla że rozpoczęły się już prace projektowe nad tramwajem dla Wrocławia.

„Zaczęliśmy kompletację wyposażenia specjalistycznego i pakietu naprawczego, które będą dostarczone w ramach umowy. Choć będzie to znany typ - Moderus Gamma, to musi on zostać w pełni dostosowany do wymogów zamawiającego. MPK decyduje między innymi o malowaniu zewnętrznym, układzie i tapicerce siedzeń, rozmieszczeniu kamer monitoringu, układzie pulpitu motorniczego, dedykowanych funkcjach niektórych systemów. Tych tematów jest bardzo dużo i wraz z postępem prac na bieżąco będziemy prowadzić uzgodnienia” – wskazuje Piotr Pawlak.

W związku z kupnem nowych tramwajów, MPK organizuje konkurs dla pasażerów na motyw, który pojawi się na fotelach Moderusów Gamma. Do wyboru są hafty nawiązujące do Hali Stulecia i Iglicy, litery „W” czy Mostu Grunwaldzkiego. Pasażerowie mogą głosować na motywy na [profilu] facebookowym MPK oraz na [stronie] portalu Wroclaw.pl.

Na nowe Moderusy wydamy 372 miliony złotych. To jednak nie jedyny nasz duży tramwajowy projekt. Prócz zakupu nowych tramwajów trwają właśnie kapitalne remonty „nastoletnich” pojazdów: dwudziestu pięciu Protramów 205WrAs i siedemnastu Škód 16T.

Źródło: MPK Wrocław/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram