fbpx
Źródło: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

marzec 2021

11

8:03:36

ŁKA przypomina o marcowej korekcie rozkładu jazdy

Od 14 marca będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przewoźnik informuje, że podróżni zyskają m.in. nowe przystanki i krótszy czasu przejazdu na trasie Łódź – Sieradz – Łódź. Korekta będzie obowiązywała do 14 czerwca 2021 roku.

Linia kutnowska i obwodowa

Zostanie otwarty nowy przystanek Łódź Andrzejów Szosa, co znacznie polepszy możliwości dojazdu mieszkańców wschodnich dzielnic Łodzi do centrum miasta. Przez przystanek będą kursowały głównie pociągi do/z Sieradza i Ostrowa Wielkopolskiego.

Naprzemienne zamknięcie toru nr 1 i 2 na odcinku Zgierz – Łódź Żabieniec/Kaliska oraz częściowe zamknięcie stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku. W związku z powyższym pociągi będą miały wydłużony czas jazdy i postoje na poszczególnych stacjach.
Zarządca Infrastruktury planuje zakończenie przebudowy stacji Zgierz do 16 kwietnia br., dlatego od 17 kwietnia br. zaplanowano uruchomienie większej ilości połączeń przez stacje Łódź Żabieniec i Łódź Stoki.

Zamknięty dla ruchu pociągów pozostanie odcinek od stacji Zgierz do stacji Kutno. Będzie tam nadal funkcjonować autobusowa komunikacja zastępcza. Dodatkowo w weekendy między stacjami Kutno i Ostrowy pojadą cztery pary autobusów jako uzupełnienie oferty kolejowej, która między tymi stacjami funkcjonuje tylko w dni robocze.

Ze względu na wydłużenie czasu przejazdu w godzinach porannych z Kutna do Zgierza i popołudniowych ze Zgierza do Kutna zostaną uruchomione trzy pary autobusów typu „SPRINTER”, które pojadą inną trasą, bez postojów pomiędzy Zgierzem a Kutnem. Dzięki temu czas przejazdu na całej trasie pozostanie zbliżony do tego sprzed remontu.

Na stacji Zgierz pasażerowie będą mieli około 10 min. czasu na przesiadkę z/do pociągów w/z kierunku Łodzi. Przyjazd i odjazd autobusów będzie odbywał się z dworca kolejowego.

Źródło: Lka.lodzkie.pl

Linia sieradzka

Dzięki modernizacji linii oraz zaangażowaniu i determinacji pracowników PKP PLK, odpowiedzialnych za konstrukcję rozkładu jazdy, pociągi przyśpieszone ŁKA jadące z Łodzi do Sieradza pokonają całą trasę w zaledwie 38 min., natomiast do Zduńskiej Woli dojadą w 27 min. Będą to najszybsze kursy na tej linii.

Podróżni, na wszystkich stacjach i przystankach pomiędzy Łodzią a Zduńską Wolą, skorzystają z nowych peronów, a na stacjach Pabianice i Zduńska Wola dodatkowo z bezpiecznych przejść podziemnych.

Nowością na tej linii będą dwa pociągi przyspieszone z Sieradza do Łodzi i z powrotem. Przyjazd do Łodzi Kaliskiej zaplanowano na godzinę 7:36, a odjazd z tej stacji o godz. 16:33. Poranny pociąg będzie kursował w relacji Sieradz – Łowicz Główny, natomiast popołudniowy na trasie Łódź Widzew – Sieradz.

Ze względu na remont stacji Łódź Kaliska kursowanie wybranych pociągów zostanie wydłużone do/ze stacji Łódź Fabryczna lub Łódź Widzew. Większość składów pojedzie przez Łódź Olechów, co zapewni bezpośredni dojazd do zakładów pracy znajdujących się w pobliżu stacji Łódź Olechów, Wiadukt i Zachód.

Linia łowicka

Od 14 marca br. zwiększy się liczba kursujących na linii pociągów z 26 do 30.
Kontynuacja modernizacji stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin ich odjazdów i przyjazdów.

Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie składy pojadą autobusy zastępcze.

Ze względu na budowę wiaduktu przebiegającego przez ulicę 3 Maja autobusy komunikacji zastępczej będą kończyły i rozpoczynały swój bieg z parkingu w pobliżu ulicy 3 Maja, a nie jak dotychczas sprzed stacji kolejowej.

Dodatkowo w dniach 10 – 17 maja br. za wszystkie pociągi na odcinku Zgierz – Łowicz Główny pojadą autobusy zastępcze.

Linia Skierniewice – Łowicz - Kutno

Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, większość pociągów kursujących w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno – Skierniewice zostanie zastąpionych autobusami na całości trasy. Jedynie dwa pierwsze poranne połączenia z Kutna do Skierniewic i ostatnie wieczorne ze Skierniewic do Kutna będą realizowane pociągami.

Aby zminimalizować utrudnienia, godziny kursowania autobusów zostały ustalone z uwzględnieniem wniosków podróżnych. ZKA przewiduje dodatkowe przystanki w Sierakowicach koło Skierniewic, Mokrej oraz Polesiu.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Od 14 marca br. zostanie otwarty nowy przystanek Łódź Radogoszcz Wschód.
Mijanka na stacji Łódź Marysin umożliwi sprawne prowadzenie pociągów w godzinach porannych i popołudniowych oraz dostosowanie ich rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych.

Od 17 kwietnia, po planowanym zakończeniu przebudowy stacji Zgierz, uruchomiony zostanie dodatkowy poranny (godz. 7:00) pociąg do Zgierza. Zwiększy się również liczba połączeń zarówno w dni robocze jak i w weekendy.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Ze względu na prace modernizacyjne pomiędzy stacjami Rogów i Płyćwia przez 7 weekendów, za wybrane kursy na odcinku Koluszki – Skierniewice, pojadą autobusy zastępcze.

Źródło: Lka.lodzkie.pl

Linia Łódź Fabryczna - Tomaszów Mazowiecki - Drzewica

Uruchomione zostanie nowe połączenie kolejowo – autobusowe, które zapewni dojazd do Łodzi na godzinę 6:00 i powrót po godzinie 22:00. 

Na odcinku Tomaszów Mazowiecki  - Koluszki – Tomaszów Mazowiecki pojadą szybkie busy, które w Koluszkach będą dogodnie skomunikowane z pociągami do/z Łodzi Fabrycznej przez Łódź Widzew. Pokonanie całej trasy będzie możliwe w czasie niewiele dłuższym niż bezpośrednim pociągiem – różnica wyniesie jedynie ok. 10 min.

Kontynuowane będą bezpośrednie połączenia do/z Drzewicy, a ich liczba wzrośnie z 6 do 7 par pociągów, z których cztery zostaną skomunikowane w Drzewicy z pociągami do/z Radomia (kursy realizują Koleje Mazowieckie). 

W godzinach porannych i popołudniowych pociągi ŁKA zostaną skomunikowanie w Drzewicy z pociągiem przyspieszonym „RADOMIAK”. Dzięki temu przejazd pomiędzy Łodzią a Radomiem zajmie mniej niż 2 godziny.

Obowiązuje specjalna oferta taryfowa umożliwiająca przejazd na jednym bilecie z Łodzi do Radomia.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

Utrzymane zostanie kursowanie wszystkich pociągów ŁKA Sprinter w weekendy i dni świąteczne.

Zaczęto przebudowę stacji Warszawa Zachodnia, rozpoczną się także prace związane z przebudową dalekobieżnej linii średnicowej. W związku z tym otwarta zostanie stacja Warszawa Główna, na której będą kończyć i rozpoczynać bieg 4 pary pociągów ŁKA SPRINTER. Dwie pary pojadą przez dworzec Warszawa Śródmieście do Warszawy Wschodniej, z postojem na przystankach Warszawa Ochota, Powiśle i Stadion. Jedna para pojedzie do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Centralną, jedna do Warszawy Centralnej. Ostatnia, dziewiąta para pojedzie w soboty do/z Warszawy Wschodniej przez Warszawę Centralną, natomiast w niedzielę do/z Warszawy Głównej.

Aby zminimalizować utrudnienia, na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia wprowadzone zostanie wzajemne honorowanie biletów ważnych na przejazd pociągami ŁKA i PKP Intercity.

ŁKA przypomina o obowiązującej atrakcyjnej ofercie umożliwiającej podróż przez 75 minut środkami lokalnego transportu zbiorowego w Warszawie –tramwaje, autobusy i metro.

Dla ułatwienia planowania podróży do/ze stolicy, po wprowadzonych przez Zarządcę Infrastruktury zmianach, zostaną zamieszczone na stronie internetowej ŁKA dodatkowe informacje, a rozkłady jazdy będą podawane na krótsze okresy czasu, osobno dla pociągów ŁKA SPRINTER.

Ze względu na trwające prace remontowe pomiędzy stacjami Rogów – Płyćwia przez 7 weekendów pociągi pojadą ze zmienionym rozkładem jazdy.

Źródło tekstu: Łódzka Kolej Aglomeracyjna/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram