marzec 2021
11
9:03:31
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Krajowego Planu Odbudowy po pandemii. Chodzi o 57 mld euro ze środków Unii Europejskiej, za które w większości planuje się realizację zadań rządowych. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski jako niesprawiedliwe określa dysponowanie środkami KPO przez nieuwzględnienie potrzeb samorządów, takich jak: konieczność zakupów nowych tramwajów czy działanie ekologiczne związane z termomodernizacją budynków. Prezydent zwrócił się w tej sprawie do Posłów reprezentujących sejmową większość.
„Trwają konsultacje Krajowego Planu Odbudowy zaprezentowanego przez Premiera Mateusza Morawieckiego 26 lutego br. Plan finansowany kwotą 57 mld euro ze środków Unii Europejskiej (23,1 mld euro dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach) w przeważającej części przewiduje jej wykorzystanie na zadania rządowe realizowane przez instytucje państwowe lub podmioty gospodarcze, w których Skarb Państwa ma pozycję dominującą, np. w obszarze energetyki i transportu. Tym samym możliwość udziału polskich samorządów w KPO została mocno ograniczona”– podkreśla w piśmie do posłów Prawa i Sprawiedliwości ziemi bydgoskiej, prezydent Rafał Bruski.
Nowoczesne tramwaje bez wsparcia KPO
Chodzi m.in. o pieniądze, które mają trafić na transport publiczny. Dokument przewiduje wsparcie projektów związanych z rozwojem taboru autobusowego. A to uderza w duże miasta, gdzie najlepiej sprawdza się niskoemisyjny transport szynowy. Wśród planowanych inwestycji brakuje tych związanych z budową nowych linii tramwajowych, zakupu nowego taboru czy modernizacji zajezdni tramwajowych. Bydgoszcz posiada gotowe projekty na tego typu zadania.
Niski priorytet dla ekologicznych szkół i przedszkoli
W kolejnych zapisach KPO dot. zielonej energii i zmniejszania energochłonności, w których mowa o ponad 6 mld euro unijnego wsparcia, tylko niewielka część tych pieniędzy poświęcona jest inwestycjom związanym z termomodernizacjami budynków publicznych. W całym kraju przewiduje się tylko 250 takich przedsięwzięć.
"Nasze miasto w ciągu ostatnich 6 lat przeprowadziło takie zielone inwestycje w 28 budynkach oświatowych. Dla kolejnych 65 obiektów dysponujemy gotową dokumentacją projektową lub taka dokumentacja jest w trakcie przygotowywania" - czytamy na oficjalnym serwisie internetowym Bydgoszczy.
23 projekty za 7,7 mld zł zgłoszone do KPO
Na etapie zbierania wniosków do KPO miasto zgłosiło do samorządu województwa i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 23 projekty, których realizacja została zaplanowana w przyszłych latach. Wśród tych zadań znalazły się projekty związane z poprawą infrastruktury drogowej, m.in.: rozbudowa ul. Nakielskiej, budowa nowych tras tramwajowych wraz z zakupem niskopodłogowego taboru czy rozbudowa trasy Wschód-Zachód. W zakresie zielonych projektów znalazły się zadania związane z rozbudową energooszczędnej infrastruktury oświetleniowej, termomodernizacjami budynków publicznych, czy rozwojem OZE. Wśród projektów jest także pakiet działań prozdrowotnych i opiekuńczych, który przewiduje m.in. budowę nowych basenów, kąpielisk, czy instytucji wsparcia. Wartość wszystkich zadań to ponad 7,7 mld złotych.
Pismo prezydenta Rafała Bruskiego w sprawie konsultacji KPO można przeczytać [tutaj].
Źródło tekstu: Urząd Miasta Bydgoszczy/Serwis Kolejowy