marzec 2021
12
7:03:48
W najbliższą niedzielę, 14 marca 2021 roku wchodzą w życie zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Podróżni pociągów regionalnych będą korzystać ze stacji Warszawa Główna. PKP Intercity na trasach do i ze stolicy uwzględnia inwestycje na Warszawskim Węźle Kolejowym. Przewoźnik ma nową ofertę dla osób, które będą łączyć podróż pociągiem i komunikacją miejską oraz Aglo-rezerwacja Warszawa na przejazd pociągami po stolicy.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 14 marca do 12 czerwca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać dostępne możliwości linii kolejowych. Zmiana rozkładu pozwala jednocześnie na uruchamianie połączeń pasażerskich, transport towarów oraz prowadzenie największych od lat inwestycji na kolei. Aktualny i przyszły rozkład jazdy pociągów można sprawdzić przed podróżą na portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników. Nowe rozkłady są dostępne na stacjach i przystankach w formie plakatów.
Największe zmiany w kursowaniu pociągów w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego wynikają z przebudowy Warszawy Zachodniej, największej w Polsce stacji pod względem liczby kursujących pociągów. Przebudowa Warszawy Zachodniej to kolejny etap modernizacji linii średnicowej ijedna z najbardziej ambitnych koncepcji kolejowych ostatnich lat. Podróżnym na stacji Warszawa Zachodnia komfort zapewnią nowe zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia. Sprawniejsze będą przejazdy aglomeracyjne i dalekobieżne. Na stacji Warszawa Zachodnia podróżni dzięki nowoczesnym systemom i technologiom zyskają obsługę na najwyższym poziomie. Sprawniejsze będzie zarządzanie ruchem kolejowym na Warszawskim Węźle Kolejowym. Zgodnie z koncepcją kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna.
26 marca rozpocznie się kolejny etap prac przy budowie nowej Warszawy Zachodniej. Zakres robót rozszerzy się na dwa perony. Prace wymagają również wstrzymania ruchu pociągów na jednym torze linii dalekobieżnej pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Centralną.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP Intercity przygotowały zmienione trasy dla pociągów dalekobieżnych kursujących przez Warszawę. Podróżni i mieszkańcy na bieżąco będą informowani o zmianach.
Od 14 marca planowane jest przywrócenie po 20 latach ruchu pociągów na stacji Warszawa Główna. Z jej peronów będą korzystać podróżni niektórych połączeń Polregio, Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej m. in. na trasie Warszawa - Łódź. Warszawa Główna pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych warszawskiego węzła kolejowego. Zapewni także komunikację podczas przebudowy linii średnicowej.
40 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska, która jest przygotowywana na przyjęcie większej liczby pasażerów. Na trzech peronach będą schody ruchome, które ułatwią drogę do przejścia i komunikacji miejskiej. W połowie roku gotowe będą dwie nowe kładki.
14 pociągów będzie rozpoczynać lub kończyć bieg na stacji Warszawa Gdańska:
17 kolejnych będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska oraz dodatkowo Warszawę Wschodnią:
Dla kolejnych 9 pociągów tranzytujących Warszawę, stacja Warszawa Gdańska będzie jedynym postojem w stolicy:
Stacja Warszawa Wschodnia będzie jedynym postojem w Warszawie dla kolejnych 17 pociągów przewoźnika, z których niemal wszystkie będą na tej stacji zaczynać lub kończyć trasę:
5 pociągów obsługiwanych elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT) będzie kursować przez podmiejską linię średnicową z zatrzymaniem na stacji Warszawa Śródmieście (w zamian za pomijany postój Warszawa Centralna):
Ograniczona przepustowość linii kolejowych w Warszawie sprawia, że od 14 marca zawieszone zostanie kursowanie pociągów:
Do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni. 14 i 15 marca br. na dworcach
w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
PKP Intercity uruchomiło specjalną podstronę https://Intercity.pl/wwk, gdzie zamieszczane są informacje o zmianach w rozkładzie jazdy, honorowaniu biletów i poruszaniu się w obrębie dworców w związku z pracami na Warszawskim Węźle Kolejowym.
Dla podróżnych, którzy po przyjeździe pociągiem PKP Intercity do Warszawy lub przed wyjazdem z niej będą potrzebowali skorzystać ze środków stołecznej komunikacji miejskiej, przewoźnik ma ofertę Biletu Warszawskiego IC. Uprawnia on do podróżowania z dowolną liczbą przesiadek wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Warszawie (autobus, tramwaj, pociąg, SKM, metro) na 75 minut przed wyjazdem lub po przyjeździe do stolicy. Bilet obowiązuje na terenie 1. strefy biletowej Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Oferta dotyczy pociągów Twoich Linii Kolejowych (TLK), InterCity (IC) w komunikacji krajowej do lub z Warszawy. Bilet Warszawski IC można kupić w kasach biletowych prowadzących sprzedaż biletów na pociągi PKP Intercity.
PKP Intercity przygotowało również nową ofertę specjalną Aglo-rezerwacja Warszawa, która ułatwi poruszanie się pociągami przewoźnika po stolicy. Dzięki tej ofercie każdy podróżny posiadający bilet na przejazd pociągiem PKP Intercity od i do Warszawy lub przez nią, będzie mógł nabyć za 1 zł rezerwację na przejazd pomiędzy stacjami w Warszawie. Pozwoli ona dokończyć podróż lub dojechać do stacji wyjazdu pociągu. Rezerwację można nabyć na jednorazowy przejazd bezpośrednim pociągiem TLK, IC, Express InterCity (EIC) lub Express InterCity Premium (EIP) w klasie 1. lub 2., bez względu na klasę i kategorię pociągu posiadanego biletu na przejazd. Np. do biletu ważnego w klasie 2. pociągu TLK w relacji z Warszawy Centralnej do Łodzi Fabrycznej można zakupić rezerwację w relacji Warszawa Wschodnia - Warszawa Centralna na pociąg EIP w klasie 1. Rezerwację można nabyć w kasie biletowej, w serwisie e-IC oraz u konduktora w pociągu, którym podróżny jedzie do Warszawy – bez opłaty pokładowej. Warunki oferty dostępne są na stronie intercity.pl.
Bilety okresowe i abonamentowe wystawione do stacji Warszawa Zachodnia/Centralna/Wschodnia będą również ważne w przypadku przejazdu do Warszawy Gdańskiej.
Podróżni, którzy podczas swojej podróży będą się przesiadać w Warszawie pomiędzy różnymi dworcami (np. Warszawa Gdańska i Warszawa Centralna) kupując bilet zachowają ciągłość przejazdu, zatem skorzystają też z występującej w cennikach degresji cenowej.
Relacje, w których przejazd do Warszawy Gdańskiej spowodowałby zmianę ceny przejazdu, zostały wprowadzone do cennika Biletu Taniomiastowego, zatem ich cena utrzyma się na takim poziomie jak przy przejeździe do Warszawy Centralnej.
Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator.
Z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi planowania przejazdów i samego podróżowania
w czasie epidemii pasażerowie mogą zapoznać się w specjalnym poradniku PKP Intercity na ten temat, który dostępny jest na stronie: https://www.intercity.pl/pl/jak-podrozowac-z-pkp-intercity-podczas-epidemii-poradnik-pasazera.html.
Źródło tekstu: PKP PLK S.A.