fbpx
Źródło: Koleje-wielkopolskie.com.pl

marzec 2021

13

12:03:00

Koleje Wielkopolskie uruchamiają pociąg „Komeda” relacji Poznań – Ostrów Wielkopolski

Pociąg „Komeda” spółki Koleje Wielkopolskie rozpoczyna w niedzielę (14.03.2021) kursy między dwoma bardzo ważnymi w biografii Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego miastami – Poznaniem i Ostrowem Wielkopolskim. W kwietniu przypada 90. rocznica urodzin tego kompozytora i pianisty jazzowego.

Krzysztof „Komeda” Trzciński urodził się w 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Kilkanaście lat później, pod koniec lat 40. w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz. Historię związków Komedy z Poznaniem i Ostrowem opowiada wystawa „Komeda. Pociąg do jazzu”, którą od 12 marca można oglądać przy wejściu głównym na ostrowski dworzec kolejowy. Scenariusz ekspozycji napisał Tomasz Wojciechowski w konsultacji z Tomaszem Lachem, synem Zofii Komedowej, żony Krzysztofa Komedy. Oprawę graficzną stworzył Konrad Moszyński, autor m. in. muralu z wizerunkiem Krzysztofa Komedy, który można oglądać wychodząc z ostrowskiego dworca.

Ekspozycja powstała w związku z przypadającą za sześć tygodni 90. rocznicą urodzin muzyka. Z tej samej okazji Koleje Wielkopolskie wprowadzają do obowiązującego od jutra rozkładu jazdy pociąg „Komeda”, który codziennie o godz. 11:32 będzie wyjeżdżał ze stacji Poznań Główny do Ostrowa Wielkopolskiego i dalej do Odolanowa. Planowany przyjazd o godzinie 13:06. O godz. 14:24 skład będzie wracał z Ostrowa do Poznania.

Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim z Kolejami Wielkopolskimi w Poznaniu wystawa rozstawiona przed ostrowskim dworcem będzie prezentowana także na ekranach w pociągu „Komeda” jak i innych pociągach uruchamianych przez Koleje Wielkopolskie. W kolejnych miesiącach pasażerowie pociągów Kolei Wielkopolskich, w tym pociągu „Komeda” będą mogli oglądać także inne prezentacje opowiadające o związkach Krzysztofa Komedy z Ostrowem Wielkopolskim.

Obecnie w zakładzie w Kaliszu powstaje neon, który będzie rozświetlał ścianę kamienicy z Komedowym muralem. Jego uruchomienie planowane jest przy okazji obchodów 90. rocznicy urodzin artysty. Wtedy też ukaże się przewodnik książkowy po Ostrowie Wielkopolskim śladami Krzysztofa Komedy autorstwa Tomasza Lacha. Planowane są także inne wydarzenia wydawnicze i wystawiennicze, a w czerwcu w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Grand Prix Komeda - Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy.

Źródło tekstu: Koleje Wielkopolskie/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram