fbpx
Źródło: Plk-sa.pl

marzec 2021

13

3:03:21

Pociągi na linii Warszawa – Radom od jutra pojadą do Dobieszyna po dwóch torach

Od 14 marca na linii Warszawa – Radom podróż dwoma torami będzie możliwa do Dobieszyna. To skracanie o kolejne kilometry „jednotorówki” - wąskiego gardła między Warką a Radomiem. Wykorzystany będzie nowy most nad Pilicą. Od Dobieszyna do Radomia budowane są nowe przystanki, tory i wiadukty. Inwestycja za ponad 600 mln zł jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z udziałem środków UE z POIiŚ.

W niedzielę 14 marca pociągi z Warki w stronę Radomia na odcinku do Dobieszyna będą jeździć dwoma torami. To wydłużenie linii dwutorowej – na dotychczas jednotorowym odcinku Warka – Radom, o kolejne kilometry. Dwutorowa trasa zwiększa sprawność połączeń i ogranicza niespodziewane przerwy w kursowaniu pociągów. Podróżni pojadą m.in. nowym mostem kolejowym nad Pilicą.

Od lutego możliwe były kursy jednym nowym torem od Warki do Dobieszyna. Przy dwutorowym ruchu, od 14 marca, podróżni skorzystają nowych peronów w Grabowie i Strzyżynie. Są wyposażone w wiaty, oświetlenie i tablice z informacjami. Dogodne dojścia zapewnią dostępność do kolei także osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

Prace postępują na odcinku z Dobieszyna do Lesiowa. Obok wybudowanego już jednego toru i sieci trakcyjnej układany jest drugi. Postępuje budowa przystanku Radom Stara Wola. W Radomiu na ul. Kozienickiej rozebrano już stary wiadukt i wykorzystywana jest tymczasowa kładka. Nowe wiadukty powstają na ul. Gołębiowskiej oraz na ul. Żółkiewskiego. Przywrócenie ruchu pociągów do Radomia zaplanowano na połowę czerwca.

Po uzyskaniu wszystkich zgód administracyjnych najszybsze pociągi pasażerskie z Warszawy do Radomia pojadą z prędkością 160 km/h, a towarowe z prędkością 120 km/h. Dzięki temu skróci się czas podróży ze stolicy na południe Mazowsza.

Wartość projektów na przebudowę odcinków Czachówek – Warka oraz Warka – Radom to ponad 645 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska.

Źródło: PKP PLK/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram