fbpx
Źródło: Stacjamuzeum.pl

marzec 2021

14

8:03:41

Odbudowany EZT E91 powrócił do Stacji Muzeum

Elektryczny zespół trakcyjny E91 (powojenne oznaczenie EW51) po 20 latach powrócił do skansenu Stacji Muzeum w Warszawie. Od 2018 do 2020 przechodził odbudowę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim.

Prace polegały m.in. na czyszczeniu, śrutowaniu i pracach spawalniczo-naprawczych pudeł wagonowych, uzupełnieniu uchwytów, progów i lusterek, wykonaniu wzorowanych na oryginalnych drzwi i okien, odbudowaniu reflektorów i pantografów oraz przywróceniu historycznych barw. Wyremontowano także wózki jezdne w celu bezpiecznego przetaczania składu.

Transport E91 nastąpił w nocy z 5 na 6 marca i był przeprowadzony przez Koleje Mazowieckie oraz Trakcję PRKiL.

Na razie E91 będzie można oglądać tylko z zewnątrz. W przyszłości wnętrze będzie służyło m.in. celom wystawienniczym i edukacyjnym.

Prace konserwatorsko-restauratorskie elektrycznego zespołu trakcyjnego E91 zostały zrealizowane w ramach projektu pn. "Stacja Muzeum - Renowacja i konserwacja taboru kolejowego" i sfinansowane z dotacji celowej Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz darowizny Polskich Kolei Państwowych S.A.

Historia EZT E91 dostępna jest [tutaj].

Źródło tekstu: Staja Muzeum/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram