fbpx
Źródło: Stadlerrail.com

Marzec 2021

15

12:03:59

Drugi Lajkonik rozpoczyna kursy po krakowskich liniach tramwajowych

Od 15 marca drugi z kolei Lajkonik rozpoczyna kursy na linii nr 18 (Czerwone Maki P+R – Krowodrza Górka) w Krakowie. Tramwaj wyposażony jest w system umożliwiający jazdę bez sieci trakcyjnej. MPK SA będzie testowało to rozwiązanie w ścisłym centrum miasta między przystankami „św. Gertrudy” i „Stary Kleparz”.

Przypomnijmy, że pierwszy wagon z tym rozwiązaniem (o numerze RY825) przyjechał do Krakowa w grudniu 2019 roku. Pasażerów zaczął wozić pół roku później w czerwcu 2020 roku. Testy przejazdu nowego tramwaju bez pantografu na regularnej linii MPK SA w Krakowie rozpoczęło w grudniu 2020 roku.

Dzięki temu, że MPK SA posiada już dwa tramwaje z możliwością jazdy bez sieci trakcyjnej, na linii nr 18 zawsze będzie kursował jeden z nich.

Spośród 110 nowych tramwajów Lajkonik zamówionych przez MPK cztery będą wyposażone w innowacyjny system, który pozwoli na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku co najmniej 3 km. Pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu w przyszłości.

To pierwsze tego typu tramwaje w Polsce. Jazdę bez sieci trakcyjnej umożliwia bateria, dzięki której tramwaj nie tylko się porusza. Energia z baterii zasila także wszystkie funkcjonujące w tramwaju systemy, takie jak klimatyzacja, monitoring, kasowniki czy automaty biletowe.

Źródło tekstu: MPK Kraków/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram