fbpx
Źródło: Facebook.com/Aleksandra Dulkiewicz

marzec 2021

15

3:03:42

Piotr Malepszak pełnomocnikiem prezydenta Gdańska ds. kolejowych

Piotr Malepszak został powołany na stanowisko pełnomocnika Urzędu Miejskiego w Gdańsku ds. kolejowych. W piątek 12 marca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przywitała nowego pracownika i zapoznała go z obowiązkami.

Celem utworzenia nowego stanowiska jest wsparcie działań miasta w kontaktach ze spółkami kolejowymi – PKP/SKM/PKM w tematach inwestycji miejskich. Chodzi m.in. o bezkolizyjne przejazdy przez magistralę kolejową w dzielnicach: Orunia, Św. Wojciech oraz Lipce, a także bajpas kartuski realizowany wspólnie przez PKP PLK SA oraz PKM SA. To również planowanie nowej linii PKM Gdańsk – Południe oraz inwestycje PKP PLK w ramach rozbudowy infrastruktury kolejowej do portu morskiego w Gdańsku. Wśród licznych obowiązków pełnomocnik ds. kolejowych będzie również brał udział w spotkaniach ze spółkami kolejowymi w kwestii koordynacji prac pomiędzy PKP a miastem oraz możliwości przeprowadzenia inwestycji planowanych przez miasto na terenach kolejowych (np. infrastruktura parkingowa/samochodowa i/lub rowerowa, komunikacji miejskiej oraz kiss&ride).

„Witamy na pokładzie pełnomocnika prezydenta ds. kolejowych. To trudne zagadnienie, transport szynowy staje się kręgosłupem miasta i jest elementem tkanki miejskiej, więc potrzebujemy konkretnego oraz kompetentnego wsparcia. Pełnomocnik wspomoże nas w planowaniu i powstawaniu projektów kolejowych. Zwłaszcza podczas realizacji m.in. przejazdów na Oruni, bajpasu kartuskiego, nowej linii PKM Gdańsk Południe czy zamiany gruntów PKP pod inwestycje miejskie” – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

„Moim zadaniem będzie doprowadzanie do finalizacji tematów na styku miasta i podmiotów kolejowych, spraw które zostały rozpoczęte i czekają na dokończenie. Jednym z pierwszych zadań do zrealizowania jest kwestia rozbudowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej o nowy etap w kierunku południowych dzielnic miasta. Zadanie to wchodzi w etap studialny. Mnóstwo pracy przed nami” – zaznaczył Piotr Malepszak, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. kolejowych.

Piotr Malepszak pochodzi z rodziny o wieloletnich tradycjach kolejarskich. Od ponad 12 lat jest związany zawodowo z utrzymaniem i rozwojem infrastruktury oraz przewozami kolejowymi. W latach 2008–2016 pracował w PKP PLK S.A. na stanowiskach min. dyrektora biura i pełnomocnika zarządu, w latach 2017–2018 jako członek zarządu ds. technicznych w Kolejach Dolnośląskich S.A., a w latach 2018–2020 na stanowisku członka zarządu ds. kolei i p.o. prezesa zarządu w CPK Sp. z o.o. Jest autorem licznych inicjatyw, które przyczyniły się do poprawy stanu infrastruktury kolejowej. Koordynował min. zadania związane z przygotowaniem linii kolejowych do Euro 2012 i pociągów Pendolino. Prywatnie jest pasjonatem transportu, szczególnie kolejowego.

Źródło tekstu: Gdansk.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram