marzec 2021
15
12:03:55
Komisja Europejska zatwierdziła włoski program pomocy dla prywatnych przewoźników pasażerskich. Między operatorów kolejowych, którzy odnotowali duże straty w związku z pandemią, rozdysponowanych zostanie 511 mln euro. Rekompensata dotyczy okresu od 8 marca do 30 czerwca 2020 r.\
W czasie tzw. pierwszej fali zachorowań na COVID-19, kolejowi przewoźnicy pasażerscy we Włoszech odnotowali spadek liczby podróżnych w wysokości sięgającej nawet 100%. Dodatkowo ponosili koszty związane z wdrażaniem środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez rząd, które miały zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa – czytamy na stronie Komisji Europejskiej.
Do 3 czerwca w kraju obowiązywał zakaz przemieszczania się między regionami. Po jego zniesieniu podróżnych w dalszym ciągu obowiązywała konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc w pociągach, zaś liczbę pasażerów ograniczono do 50%. Spowodowało to duże problemy finansowe firm prywatnych i groziło ich wycofaniem z rynku.
Program pomocowy opracowany przez rząd jest częścią szerszego planu, mającego wesprzeć przewoźników komercyjnych w utrzymaniu płynności finansowej. Dzięki zatwierdzeniu środków przez Komisję Europejską, firmy kolejowe otrzymają od Włoch pomoc w postaci dotacji bezpośrednich. Będą one stanowić rekompensatę za straty poniesione przez podmioty w wyniku działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.
„Ten środek pomocy w wysokości 511 mln euro, umożliwi Włochom wspieranie długodystansowych przewoźników pasażerskich na liniach komercyjnych w tych trudnych czasach, poprzez zrekompensowanie im szkód poniesionych w wyniku środków nadzwyczajnych wprowadzonych przez Włochy podczas pierwszej fali pandemii. Nadal współpracujemy ze wszystkimi państwami członkowskimi, aby zapewnić, że krajowe środki wsparcia można wprowadzić tak szybko i skutecznie, jak to możliwe, zgodnie z przepisami UE” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza KE Margrethe Vestager.
Komisja zatwierdziła Włoski program wsparcia prywatnych przewoźników kolejowych na podstawie art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z nim, państwa członkowskie mogą udzielać pomocy finansowej podmiotom, które poniosły straty w wyniku wyjątkowych zdarzeń.
Warunkiem KE jest zagwarantowanie przez włoski rząd, że żadna z firm objętych programem nie otrzyma rekompensaty wyższej niż wyniosły jej straty związane z pandemią.
hp