fbpx
Źródło: UM Łódź

marzec 2021

17

2:03:30

Łódź i Konstantynów Łódzki planują wspólną modernizację linii tramwajowej łączącej miasta

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi (ZDiT) złożył wniosek na przebudowę linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. Modernizacja trasy realizowana będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” i podzielona zostanie na dwa zadania.

Zadanie pierwsze to przebudowa łódzkiego odcinka torowiska w ciągu ul. Konstantynowskiej od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej. Drugie zadanie obejmie prace na konstantynowskim odcinku trasy między ul. Przygraniczną a trójkątem manewrowym na Placu Wolności.

Na całej długości pojawi się nowe torowisko i sieć trakcyjna oraz wybudowana zostanie nowa podstacja trakcyjna, która zasili w prąd łódzki i konstantynowski odcinek linii. Trasa będzie jednotorowa z mijankami. Znacząco poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Dzięki nowym torom przejazd tramwajów będzie znacznie krótszy. Wsiadanie i wysiadanie zostanie ułatwione dzięki usunięciu barier architektonicznych oraz podniesieniu i poszerzeniu przystanków.

W poniedziałek (15.03.) do Stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny złożony został wniosek o dofinansowanie przebudowy łódzkiego odcinka trasy tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego. ZDiT liczy na wsparcie w wysokości 36,5 mln zł. Wartość tej części inwestycji to ok. 56 mln zł. Koszt modernizacji całej trasy szacuje się na 80 mln zł.

Obecnie Zarząd oczekuje na formalną i rzeczową ocena wniosku. Po otrzymaniu dofinansowaniu Łódź wspólnie z Konstantynowem Łódzkim ogłosi przetarg na przebudowę trasy. Do tej pory opracowano studium wykonalności i program funkcjonalno-użytkowy dotyczący inwestycji.

Według założeń po wyremontowanej trasie tramwaje linii 43 pojadą pod koniec 2023 r.

Źródło tekstu: Urząd Miasta Łodzi/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram