fbpx
Źródło: Wikimedia.org/Jordi Verdugo

marzec 2021

17

1:03:45

Zarządcy infrastruktury kolejowej w Hiszpanii przeznaczyli w ub. r. 1,9 mld euro na inwestycje

Hiszpańscy zarządcy infrastruktury Adif i Adif AV wydali w 2020 roku łącznie 1,9 mld euro na krajowe projekty kolejowe. W inwestycjach nie przeszkodziło spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią koronawirusa. Suma wydatków wzrosła o 7% w stosunku do roku 2019 – podano w komunikacie na stronie Adif.

Oba podmioty skorzystały na wzroście finansowania ze środków Unii Europejskiej. Chodzi o 649 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z instrumentu Łącząc Europę. Dla porównania w roku 2019 suma środków unijnych przeznaczonych na inwestycje kolejowe w Hiszpanii wyniosła około 109 mln euro.

Rozwój sieci konwencjonalnej

Spółka Adif, zarządzająca siecią dostosowaną do ruchu pociągów o standardowej prędkości, zrealizowała zadania inwestycyjne o łącznej wartości 649 mln euro. W komunikacie podano, że to największe środki przeznaczone na inwestycje w krajową sieć od ponad 10 lat i kwota o 8,8% wyższa niż w roku 2019.

Blisko 97 mln euro trafiło na modernizację odcinka transeuropejskiej sieci transportowej Castellbisbal – Tarragona. Rozstaw szyn został zmieniony ze 1688 mm na standardowy. Środki zostały przeznaczone m.in. na elektryfikację linii, montaż instalację sygnalizacji, a także remonty stacji.

157 mln euro pochłonęły łącznie prace modernizacyjne na kolejach regionalnych w Katalonii i Madrycie. Chodzi m.in. o remonty torowisk, montaż systemów ERTMS i elektryfikację odcinków. Inwestycje o wartości ponad 25 mln euro były prowadzone także w regionach Walencji, Asturii i Kantabrii.

Duże inwestycje w KDP

Znacznie więcej środków trafiło na realizację zadań związanych z rozwojem szybkiej kolei. Odpowiedzialna za zarządzanie infrastrukturą kolei dużych prędkości spółka Adif AV zainwestowała w nią w roku 2020 ok. 1,3 mld euro. To wzrost o 6% w stosunku rok do roku. Ponad 277 mln z tej kwoty trafiło na budowę nowej linii Madryt – Galicja. Prace objęły m.in. budowę torowiska oraz elektryfikację trasy i montaż systemów sygnalizacyjnych – pozwoliło to na uruchomienie jednego z odcinków.

Znaczne środki w kwocie ponad 140 mln euro zostały przeznaczone na dalsze prace na trasie kolei dużych prędkości Madryt – Estremadura. Kolejne 132 mln euro trafiły na prace związane z budową trasy Vitoria – Bilbao – San Sebastián.

Miliardy na kolej w 2021 roku

Rok 2021 także ma przynieść duże inwestycje. Zgodnie z planami ogłoszonymi w listopadzie ubiegłego roku Adif i Adif AV planują przeznaczyć na budowę i modernizację infrastruktury środki w wysokości ok. 4,86 mld euro.

pg


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram