marzec 2021
20
11:03:00
CUPT podsumował kolejne spotkanie z cyklu o dostępności w transporcie. Webinarium, które odbyło się 18 marca 2021 roku, przebiegało pod hasłem „Dostępna informacja pasażerska”.
Na temat informacji pasażerskiej trzeba spojrzeć z punktu widzenia komunikacji miejskiej i transportu kolejowego, gdyż charakteryzują się trochę innymi cechami – wskazuje CUPT. Na dworcach standardem jest zapowiedź głosowa, ale nie ma kompleksowej informacji wizualnej, a w transporcie miejskim jest na odwrót. Niestety różne praktyki stosowane w obrębie różnych miast i organizatorów transportu, czy też przewoźników, nie ułatwiają korzystania z rozwiązań.
Przykładowo:
Spotkanie służyło przede wszystkim wymianie doświadczeń pomiędzy wszystkimi interesariuszami. Ważnym punktem spotkania było uświadomienie, że z rozwiązań korzystają nie tylko osoby z niepełnosprawnościami czyli osoby poruszające się na wózkach albo niewidome, ale wszyscy podróżni: osoby starsze, osoby z dziećmi itd. Dobre praktyki, z których korzystają osoby z niepełnosprawnościami służą również pozostałym uczestnikom transportu. Przykładowo tablice informacyjne są wyposażone w guzik, który może nacisnąć każdy i odsłuchać informacji o najbliższych odjazdach. Innym przykładem jest informacja wyświetlana na ekranach o najbliższych przystankach, a jeśli to możliwe również o opóźnieniach, pomagać mogą nie tylko osobom głuchym, ale również tym, które np. słuchają muzyki w słuchawkach na uszach.
W tym wszystkim osadzeni są pasażerowie, którzy nie zawsze wiedzą o tych rozwiązaniach, zatem dostarczenie im wiedzy o zastosowanych rozwiązaniach w zakresie dostępnej informacji również jest istotne. Podczas panelu podróżni o ograniczonej mobilności wskazywali dobre i złe praktyki w informacji transportowej.
CUPT wskazuje, że najważniejsze jest aby nowoczesna informacja pasażerska była:
W spotkaniu udział wzięło ponad 80 osób z administracji rządowej i samorządowej oraz beneficjenci Centrum Unijnych Projektów Transportowych. [Materiały] z wydarzenia dostępne są w zakładce [dostępność] na stronie CUPT. [Nagranie] webinarium można obejrzeć w serwisie YouTube.
Źródło tekstu: Cupt.gov.pl/Serwis Kolejowy